Wersja do druku

Udostępnij

Broniewski w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże, Ewelina płacze w reżyserii Anny Karasińskiej i choreografii Marty Ziółek z TR Warszawa i Znak Jonasza w reżyserii Pawła Passiniego ze Stowarzyszenia Artystów „Bliski Wschód” – to tylko niektóre spektakle, jakie zobaczą widzowie podczas VIII edycji programu TEATR POLSKA. Teatralny objazd po Polsce rozpoczyna się 19 sierpnia 2016 roku. 

 

Pokazem Wot takaja żyzń poznańskiego Teatru Biuro Podróży rozpocznie się tegoroczna edycja koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programu TEATR POLSKA. Dzięki rekomendacjom Komisji Artystycznej oraz przyznanej dotacji, szerokiej widowni zaprezentowanych zostanie 18 spektakli. Są wśród nich propozycje dla dzieci i młodzieży m.in. Kręcipupa Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek, Pyza na polskich dróżkach z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Hydrokosmos z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Ojczyzna z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz LABirynt z Art Fraction Foundation dla najmłodszych widzów (0-3 lata). Przygotowano także przedstawienia wyłącznie dla publiczności dorosłej (Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Dzieje grzechu z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach). W teatralną trasę ruszą spektakle zróżnicowane w formie, z liczną obsadą i rozbudowaną scenografią (Lalka, Broniewski, Znak Jonasza), jak również zrealizowane bardziej minimalistycznie: Zapolska – superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrywać) z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu lub Trollgatan. Ulica Trolli z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

 

Wyjątkowe walory muzyczne posiada Preludium słowiańskie z udziałem tancerzy baletowych, muzyków grających na instrumentach perkusyjnych oraz śpiewającej tradycyjne pieśni kobiecej formacji wokalnej. Oprócz propozycji doświadczonych zespołów teatralnych w tegorocznej edycji TEATR POLSKA znalazł się także Kopidoł, czyli spektakl aktorów – amatorów z nieinstytucjonalnego Teatru Naumionego z Ornontowic.

 

Spektakle prezentowane będą tym roku 152 razy, w 63 miejscowościach, w 15 województwach. Dzięki współpracy z Siecią Polskich Kin Studyjnych i Lokalnych, informacje o Programie pojawią się w formie spotu w wybranych kinach studyjnych. Program TEATR POLSKA potrwa do 30 listopada 2016 roku.

 

Lista spektakli, biorących udział w programie TEATR POLSKA 2016:

 

Broniewski, reżyseria: Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł, reżyseria: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Dzieje grzechu, reżyseria: Michał Kotański, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Ewelina płacze, reżyseria: Anna Karasińska, TR Warszawa

Hydrokosmos, reżyseria Konrad Dworakowski, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Kopidoł, reżyseria Iwona Woźniak, Fundacja Szafa Gra, Mikołów– Bujaków/ Teatr Naumiony z Ornontowic

Kręcipupa, reżyseria: Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE.Teatr, Wrocław/ Wrocławski Teatr Lalek

LABirynt, reżyseria: Alicja Morawska- Rubczak, Art Fraction Foundation, Suchy Las

Lalka, reżyseria: Aneta Groszyńska, Teatr Polski w Bielsku-Białej

Obcy z Mons, reżyseria: Maciej Masztalski, Teatr Ad Spectatores, Wrocław

Ojczyzna, reżyseria: Justyna Sobczyk, Teatr Polski w Poznaniu

Preludium słowiańskie, reżyseria: Agnieszka Glińska, Fundacja Art Color Ballet, Kraków

Pyza na polskich dróżkach, reżyseria: Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie

Trollgatan. Ulica Trolli, reżyseria: Tomasz Kaczorowski, Teatr Współczesny w Szczecinie

Wot takaja żyzn, reżyseria: Paweł Szkotak, Teatr Biuro Podróży, Poznań

Wziołowstąpienie, reżyseria: Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu

Zapolska – superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać), reżyseria: Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Znak Jonasza, reżyseria: Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”, Lublin

 

Szczegółowe opisy spektakli, kalendarium oraz informacje o projekcie znajdują się na stronie: www.polska.e-teatr.pl oraz www.facebook.com/TeatrPolska

 

O Programie

 

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwienie dostępu do repertuaru polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w ośrodkach o utrudnionym dostępie do kultury, gdzie nie ma teatru instytucjonalnego. Regionalne pokazy możliwe są dzięki dofinansowaniu, które otrzymują za pośrednictwem Instytutu Teatralnego teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe wybierane co roku pod koniec czerwca przez Komisję Artystyczną.

 

Inspiracją dla powstania TEATRU POLSKA były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez „Redutę” Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

 

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu całego trwania Programu w objazdy pojechało 117 spektakli, które zobaczyło łącznie ponad 200 tys. widzów.

 

Logo Instytut Teatralny (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close