Wersja do druku

Udostępnij

Miło nam poinformować, że artystą, który we wrześniu 2020 roku przyjedzie na rezydencję do Polski, będzie William Cardoso. Rezydencja odbędzie się w Centrum Kultury w Lublinie w ramach programu wymiany rezydencyjnej PROJECT 2/3, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w partnerstwie z Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L.

 

William Cardoso jest tancerzem i choreografem, pochodzącym z Luksmeburga. Jako profesjonalny wykonawca miał okazję pracować z wieloma wspaniałymi choreografami; zetknął się z repertuarem takich twórców, jak: Anne-Marie Porras, Virgile Dagneaux, Thierry Malandain, Hofesh Shechter, Akram Khan, Pina Bausch, Reda Beinteifour i Alain Gruttadauria. W październiku 2018 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie młodych choreografów A pas de Loup w Saint Gély du Fesc, we Francji. Dzięki temu wyróżnieniu stworzył pierwszy autorski spektakl pt. Verdura zainspirowany obrazem Hieronima Boscha pt. Ogród rozkoszy ziemskich. Spektakl pokazany był w ubiegłym roku w Saint Gély du Fesc, w studio Georgesa Brassensa i okazał się wielkim sukcesem. Tę właśnie pracę artysta będzie pogłębiał i rozwijał podczas pobytu rezydencyjnego w Polsce. 

 

Jak zaznacza William Cardoso, możliwość prezentacji spektaklu w Polsce i podzielenia się doświadczeniem z młodymi tancerzami, to dla niego ogromna przyjemność. W Verdura podejmuje bardzo aktualny temat przemocy, a jego celem jest dotarcie do szerokiej publiczności i uświadomienie tego problemu. Traktuje tę pracę jako przestrzeń spotkania i dyskusji na temat obecności przemocy w świecie, który nas otacza. 

 

 

O projekcie Verdura:

 

Choreografia: William Cardoso

Tancerze: William Cardoso & Cheyenne Vallejo

Muzyka: Isaiah Wilson

Czas trwania: 40 min

 

Verdura (pol. – Warzywa) to duet podejmujący temat intymności w toksycznej relacji miłosnej. Przyglądamy się w nim agresywnej miłości między dwiema istotami, które w emocjonalnym crescendo pożerają się nawzajem przez trzy części spektaklu. Artyści stawiają tym samym pytanie o to, w jakim stopniu konsumowanie drugiej osoby jest w stanie utrzymać wzajemną miłość partnerów. Verdura zainspirowana słynnym obrazem Hieronima Boscha pt. Ogród rozkoszy ziemskich, to spotkanie dwóch osób odurzonych niszczącą pasją. 

 

W procesie pracy nad spektaklem artysta stawia następujące pytania:

 

– Jak to możliwe, że kochając się nawzajem tak mocno, jesteśmy jednocześnie w stanie niszczyć siebie nawzajem, w tak agresywny sposób? Jak sobie z tym poradzić?

 

– Jakie mechanizmy obronne mogą nam pomóc przetrwać tę walkę?

 

Więcej o artyście:

 

William Cardoso – tancerz i choreograf; po ukończeniu nauki w konserwatorium w rodzinnym Luksemburgu, rozpoczął naukę w szkole EPSE Danse, pod kierunkiem Anne-Marie Porras, gdzie w roku 2016 zdał egzamin EAT contemporain (technika tańca współczesnego). W tym samym roku wszedł do młodego zespołu tanecznego, co pozwoliło mu zetknąć się z repertuarem takich choreografów, jak: Anne-Marie Porras, Virgile Dagneaux, Thierry Malandain, Hofesh Shechter, Akram Khan, Pina Bausch, Reda Beinteifour i Alain Gruttadauria. W grudniu 2018 roku dołączył do grona wykonawców Kneading Paradise w chor. Florence Peake i Eve Stainton. W lutym 2019 roku dołączył jako stażysta do ostatniego dzieła Oliviera Dubois’a pt. Tropismes. Pokłosiem udziału w Tropismes było nawiązanie współpracy z choreografem Giovannim Zazzerą (spektakl Until you fall). We wrześniu 2019 roku współpracował z Jill Crovisier nad filmem Jcvideo1. W roku 2020 dołączył do zespołu Clary Villalby Corps Itinérants i zatańczył w Hardmonii. Tańczył także w What Doesn’t Belong To Us w chor. Sary Baltzinger.

 

W październiku 2018 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie młodych choreografów A pas de Loup w Saint Gély du Fesc. Po uzyskaniu nagrody choreograf powołał do życia autorski zespół Cardoso Company z siedzibą w Montpellier, który aktualnie przenosi się do Luksemburga. Cardoso Company działa w partnerstwie z CCGPSL (Communauté de commune du Grand Pic Saint-Loup) i przy wsparciu szkoły Anne-Marie Porras. Współpracuje także z Trois-CL – Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois (centrum udostępniło zespołowi Cardoso studio do pracy nad spektaklem Verdura).

 

Informacje też na: www.ck.lublin.pl

  

***  

Program wymiany rezydencyjnej PROJECT 2/3 organizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w partnerstwie z Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois TROIS C-L zapewnia m.in.: 

– wymianę doświadczeń i wiedzy o tańcu współczesnym w Polsce i Luksemburgu; 

– wymianę artystyczną z lokalnymi twórcami i dialog z lokalną publicznością; 

– możliwość autorefleksji i przyjrzenia się własnej praktyce choreograficznej oraz metodzie twórczej w warunkach międzykulturowej wymiany artystycznej.

 

Luxembuorg_centre_logo (oryginał) IMIT (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close