Wersja do druku

Udostępnij

Przez trzy miesiące – od 2 marca do końca maja – Brzemię w reż. i chor. Iwony Pasińskiej oglądać będą widzowie w centrum Los Angeles. To nagroda dla filmu jako laureata LA Dance Film Festival – znalazł się on w gronie trzech zwycięskich produkcji filmowych. Wyświetlany na wielkoformatowym ekranie fragment filmu – wg szacunków – w tym miejscu ogląda codziennie nawet 20 tysięcy widzów.

 

Nagroda została przyznana przez Standard Vision – operatora multimedialnych platform w Los Angeles, przekształcających ściany kalifornijskich drapaczy chmur w przestrzenie służące do ekspozycji sztuki. 

 

Gratulujemy i cieszymy się z tej wyjątkowej okazji do prezentacji zarówno twórczości Polskiego Teatru Tańca, jak i malarstwa Zofii Stryjeńskiej, na podstawie którego powstało Brzemię. 

 

O filmie:

Pierwszy i ostatni kadr krótkometrażowego filmu Brzemię wypełnia obraz Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem) Zofii Stryjeńskiej, wyrastający z inspiracji polską i huculską kulturą ludową. Dynamika kipiącego życiem płótna, będącego kwintesencją stylu dekoracyjnego w malarstwie polskiego dwudziestolecia, skłania do uruchomienia akcji, obudzenia płaskiej kompozycji, wprowadzenia żywego ruchu. Reżyserka filmu Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie – mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci – jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen. Powstaje więc metafora życia w zbiorowości, przemieszczania się na linii życia, doświadczania dobra i zła, szczęścia i bólu, niezmienności rytmu natury i zmiennych kolei losu. Dwa światy – ten indywidualny i ten wspólnotowy – oddzielone niewidzialną granicą. Bo wspólnota pod bajecznie kolorową i ludyczną maską zwyczajów, tradycji i obrzędów, skrywa inną twarz. Wyrzuca na margines, „zagryza” i odrzuca.

 

Warstwę wizualną 9-minutowego filmu współtworzą zaczerpnięte z malarstwa Stryjeńskiej motywy ornamentacyjne. Fragmentaryczną narrację budują słowa pieśni tradycyjnych w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów, które nakładają się na język tańca współczesnego.

 

Międzygatunkowe połączenie filmu tańca i malarstwa czyni drugą w historii produkcję filmową Polskiego Teatru Tańca interdyscyplinarnym eksperymentem z pogranicza sztuk.  

 

Więcej o filmie: tutaj

 

Link do filmu: tutaj

 

O festiwalu:

Los Angeles Film Festival odbywa się od 2016 roku. Inicjatywa stawia sobie za cel wspieranie debiutujących i uznanych twórców filmowych z całego świata. Jego zadaniem jest tworzyć nowe możliwości dla autorów filmu tańca i zwiększyć rozpoznawalność filmu tańca jako formy sztuki. Otwiera się na różne gatunki filmowe z zastrzeżeniem, że głównym środkiem przekazu jest język ruchu. W kontraście do tradycyjnych produkcji filmowych opartych na dialogu, eksploruje powiązania pomiędzy postaciami i ideami, które istnieją ponad słowami. Organizatorzy festiwalu starają się wzmocnić obecność filmu tańca w Los Angeles – rozwinąć lokalną twórczość, współpracę oraz publiczność poprzez prezentację filmów tańca z zagranicy, a także przez tworzenie sieci współpracy między twórcami filmowymi i inicjowanie nowych możliwości dla początkujących artystów. 

Więcej o festiwalu: tutaj

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close