Wersja do druku

Udostępnij

LAST to międzynarodowy projekt interdyscyplinarny, performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyściwideo pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzą razem złożony i wielopoziomowy portret tancerza wszechczasów.

 

Premiera odbędzie się w dniach 14-15 grudnia w godz. 20.00-23.00 oraz 16 grudnia w godz. 12.00-15.00 w Galerii 18a w Warszawie (ul. Bracka 20 B).

 

Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie St. Moritz. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu z wnętrza europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który dla samego tancerza był również symbolicznym końcem jego kariery.

 

„Niżyński to moja osobista obsesja, w której odnajduję wiele aktualnych kontekstów. Obserwując dziś ruchy społeczne nawołujące do rewolucji ekologicznej i systemowej oraz ruchy poszukujące współczesnej duchowości, mam poczucie zapętlenia czasowego. Te same postulaty, które dziś wynoszone są na ulice podczas protestów i mocno rezonują w przestrzeni mediów społecznościowych, pojawiły się już sto lat temu w Dzienniku Niżyńskiego. Wszyscy czujemy potrzebę zmiany. Sto lat temu te przemiany dokonały się poprze agresję, totalitaryzm i radykalizm. My, szukając empatii w laboratoryjnych warunkach, chcemy dać widzowi szansę na dokonanie wyboru” – mówi Dawid Żakowski, reżyser i autor wydarzenia.

 

W tytuł wystawy wpisana jest ostateczność, z jej wieloznacznością i zapętleniem. Aktywowana przez trzy godziny każdego dnia interaktywna instalacja daje widzom możliwość dokonywania na żywo osobistego montażu, reinterpretacji i reedycji słynnego Dziennika Wacława Niżyńskiego. Jest zaproszeniem do poruszania się po czterech równoległych przestrzeniach: Negacji, Nieśmiertelności, Wojny i Dualizmu, zakodowanych w tekście Niżyńskiego.

 

Każdy odwiedzający będzie miał możliwość doboru odpowiedniego filtra sensualnego (zapach, dźwięk, obraz) do zbudowania własnej narracji w odniesieniu do napotkanych sytuacji i obiektów performatywnych.

 

Szczegóły: LASTPERFORMANCE.ART

 

 

Koncepcja i reżyseria: Dawid Żakowski; Producent kreatywny: Zofia Urszula Komasa; Choreografia: Kat Rampackova (Słowacja), Martin Talaga (Czechy), Ewelina Sobieraj (Polska); Performerzy: Wojciech Grudziński, Borys Jaźnicki, Piotr Polak, Maciej Tomaszewski, Emil Wesołowski; Muzyka: Mary Komasa, Teoniki Rożynek, Balazs Varnai (Węgry); Wideo: Luke Jascz (Polska), Kristof Szabo (Węgry); Światło i przestrzeń: Israel Lopez; Zapach: Kaja Domińska; Produkcja: Iwa Ostrowska / Sztuka Nowa Współpraca: Piotr Piotrowicz, Karolina Dziełak-Żakowska/ Bartosz Samitowski (Warsztaty Psychologii Głębi )

Organizatorzy: Sztuka Nowa; Centrum Artystyczne Lubelska

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa i Visegrad Found

Partnerzy: Cooltour Ostrava, PST Priestor Súčasného Tanca, Košice, Ziggurat Project, Komuna Warszawa

Partnerzy medialni: TVP Kultura, TOK FM, Contemporary LYNX, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Wsparcie medialne: taniecPOLSKA.pl

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund. Partnerzy: z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (PST – Priestor Súčasného Tanca, Košice ) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt).

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close