Prawie 100 uczestników, 9 krajów, 3 kontynenty. Polscy eksperci i artyści tańca po raz trzeci ruszają w podróż, podczas której przeprowadzą kilkadziesiąt warsztatów z młodymi tancerzami z całego świata. Pierwsze spotkania w formule on-line rozpoczynają się już w najbliższą sobotę, 9 października.

Wersja do druku

Udostępnij

Meksyk, Stany Zjednoczone, Kanada, Malezja, Indie, Chiny, Gruzja i Chorwacja.  We wszystkich tych krajach młodzi tancerze i choreografowie poznają elementy polskich tańców tradycyjnych i tańca współczesnego. Dowiedzą się także, jak wykorzystywać kulturę lokalną we współczesnych interpretacjach tanecznych. Stworzą własne prace choreograficzne inspirowane polską kulturą źródłową.

Celem The Roots of Dance/ Korzeni Tańca jest zachęcenie artystów do poszukiwania inspiracji w lokalnej kulturze. Bodźcem  jest tradycyjna kultura polska.

Bardzo się cieszę, że kontynuujemy KorzenietTańca i dzięki temu możemy się dzielić tradycyjną i współczesną kulturą taneczną na świecie. Ciekawi mnie, jak tancerze i choreografowie z innych obszarów kulturowych odbiorą polską kulturę, a czego my nauczymy się od nich. To będzie fascynująca przygoda artystyczna, która wzbogaci międzynarodową kulturę tańca! – powiedziała dr hab. Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz inicjatorka projektu.

W październiku i listopadzie odbędzie się 20 spotkań on-line.

– Zaczniemy od warsztatów z Bartkiem Mieszczakiem, Januszem Prusinowskim, Ewą Koźlakiewicz i Jackiem Łumińskim dla młodych tancerzy i studentów tańca z Meksyku, Kanady, Chorwacji i Gruzji – mówi Mateusz Czekaj, koordynator projektu. – W grudniu rozpoczniemy podróże do Meksyku, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Malezji, Indii, Chin, Gruzji i Chorwacji oraz poprowadzimy warsztaty zarówno dla uczestników poprzedniej edycji, jak i tegorocznej. Warsztaty poprowadzą Jacek Łumiński, Aleksandra Dziurosz, Angelika Karal, Sebastian Wiertelak i Łukasz Zgórka. Każda wyprawa będzie transmitowana on-line, a każdy cykl warsztatów zakończy się transmisją pokazu dla publiczności.

W sierpniu kilkoro tancerzy z każdego kraju zostanie zaproszonych na warsztaty do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Pojadą również na Podhale i w Beskid Żywiecki, gdzie spotkają  się w lokalnymi społecznościami tanecznymi i poznają ich kulturę tradycyjną. Wspólne zajęcia zakończą się pokazem podsumowującym projekt w Katowicach.

– Tym razem kładziemy jeszcze większy nacisk na wymianę międzykulturową: będziemy szukać „korzeni tańca” i punktów wspólnych w naszych kulturach oraz rozwijać je we współczesnych formach tańca. Z jednej strony podzielimy się polską kulturą taneczną za granicą, a z drugiej, poznamy kultury wszystkich tancerzy, którzy biorą udział w projekcie – wyjaśnia Mateusz Czekaj.

The Roots of Dance/ Korzenie tańca potrwa do końca 2022 roku. Podsumowaniem projektu będzie film dokumentalny.

Partnerami projektu są szkoły artystyczne i kompanie tańca: Zakład Tańca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Arts Research Institute w Tbilisi (Gruzja), Moving Borders w Mérida (Meksyk), The Dance Centre w Vancouverze (Kanada), TRAFIK dance / theatre company i Croatian Institute for Dance and Movement w Zagrzebiu (Chorwacja), Kofago Dance Ensemble w Nowym Jorku (USA), Sapphire Creations Dance Company w Kalkucie (Indie), Zhejiang Conservatory of Music w Hangzhou (Chiny) i ASK Dance Company w Kuala Lumpur (Malezja) oraz placówki dyplomatyczne: Instytut Polski w Tbilisi (Gruzja), Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mieście Meksyk (Meksyk), Konsulat Generalny RP w Vancouverze (Kanada), Instytut Polski w Nowym Jorku (USA) i Ambasada RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close