Wersja do druku

Udostępnij

We wrześniu rozpoczął się eksperyment filozoficzno-taneczny pt. You KANT Dance. Autorem projektu jest doktor filozofii Tomasz Mazur. Od strony choreograficznej wspiera go choreografka, tancerka i performerka Magdalena Przybysz. Do projektu zostało w drodze przesłuchania wybranych kilkunastu performerów, zarówno tancerzy, aktorów, performerów, jak i amatorów – ludzi w różnym wieku i o różnorodnym wykształceniu (również z niepełnosprawnościami fizycznymi). Celem projektu jest zbadanie przestrzeni między ciałem a umysłem poprzez próbę przełożenia na układ choreograficzny Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta. Projekt jest realizowany metodą laboratorium. Projekt zostanie zakończony pokazem pracy, który odbędzie się 29 listopada 2013 w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w ramach Warszawskiej Nocy Tańca.


Kultura zachodnia funkcjonuje w osobliwym rozdwojeniu na ciało i umysł. Większość z nas unika mieszania ze sobą doświadczeń cielesnych i umysłowych. Najbardziej reprezentatywnym przykładem takiej postawy w historii filozofii nowożytnej jest niemiecki filozof Immanuel Kant: w swojej filozofii podlega regułom czystego rozumu, w życiu codziennym podporządkowuje się żelaznemu rygorowi wynikającemu z jego kondycji fizycznej. – Tomasz Mazur

You KANT Dance
Pokaz pracy: 29 listopada 2013, godz. 19:00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium
Koncepcja: Tomasz Mazur
Choreografia: Magdalena Przybysz
Performerzy: Olga Bosowa, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Patrycja Bączek, Joanna Krzyżewska, Paweł Kulesza, Anna Kwaśniak, Magdalena Niernsee, Paweł Puchalski, Katarzyna Szczepanek, Magdalena Talewicz, Hana Umeda, Emilia Zagrodzka
Foto: Marta Ankiersztejn
Menadżer Produkcji: Agata Życzkowska
Producent: Fundacja Ciało/Umysł

Bilety 10 zł
rezerwacja – rezerwacja@cialoumysl.pl
Bilety do odbioru na godzinę przed spektaklem w CSW

Jesteśmy na Facebook:
http://www.facebook.com/WarszawskaScenaTanca
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Partner: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

WST realizowana jest w ramach przyznanej 3-letniej dotacji Miasta st. Warszawa oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koordynator projektu: Agata Życzkowska

Tomasz Mazur – dr filozofii

Jest absolwentem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii UW, w zakładzie Filozofii Religii. Akademicko zajmuje się głównie aksjologią, dydaktyką filozofii i stoicyzmem. Opublikował cztery książki, Zbawienie przez filozofię. Interpretacja twórczości Henryka Elzenberga (2003), Kapryśni bogowie Sokratesa. Człowiek i świat wartości w tradycji filozofii zachodniej (2008), Kamyk filozoficzny − Nowożytność. Podręcznik filozofii do szkół ponadgimnazjalnych. (2010) oraz Podręcznik nieudanej egzystencji (2013). W roku 2009 założył nieformalne Centrum Praktyki Stoickiej, w ramach którego organizuje warsztaty, konsultacje, spotkania i happeningi filozoficzne. Chętnie angażuje się w różne niekonwencjonalne formy popularyzacji filozofii.

Magdalena Przybysz – choreografka
W latach 2006-2009 tancerka Eksperymentalnego Studio Tańca Iwony Olszowskiej w Krakowie. W roku 2009 rozpoczęła swoją niezależną drogę choreografki tworząc projekty interdyscyplinarne łączące sztukę ruchu, dźwięku i obrazu. Laureatka Solo Projekt w Starym Browarze (2009), programu Scena dla Tańca IMiT (2012), stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). Jest także absolwentką Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Najbliższe jest jej podejście grunge-owego filozofa Kurta Cobaina, który w jednej ze swoich piosenek napisał: „Wszystko to co wiemy, stanowi to, kim jesteśmy”.
www.magdalenaprzybysz.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close