Wersja do druku

Udostępnij

W grudniowym numerze miesięcznika „Ruch Muzyczny” opublikowano trzy artykuły – relacje z ubiegłorocznych wydarzeń tanecznych. Jacek Marczyński, redaktor działu „Teatr muzyczny” w tym czasopiśmie, w tekście Pamięć, nieodłączny przyjaciel relacjonuje pierwszą i drugą część odsłony projektu Niderlandy, realizowanego przez Bałtycki Teatr Tańca w Gdańsku. Autor swoją uwagę skupia szczególnie na pracach Isadory Weiss – zwłaszcza na Body Master, która traktuje jako pożegnanie choreografki z mistrzem, Jiří Kylianem , którego prace również zostały pokazane w ramach projektu (Sarabande, Falling Angels).

 

W artykule Wojenko, wojenko, cóżeś ty za…pan Katarzyna Gardzina-Kubała omawia wieczór choreograficzny 1914. Polskiego Baletu Narodowego, na który złożyły się trzy prace: premiera Nevermore…? Roberta Bondary, Msza polowa Jiříego Kyliana z1980, a także ekspresjonistyczny słynny Zielony stół Kurta Joossa. Autorka trafnie zauważa, że spośród trzech propozycji składających się na tryptyk poświęcony tematyce wojny, to Zielony stół wysunął się pod względem artystycznym na pierwszy plan: to majstersztyk, który mimo upływu lat doskonale się broni – ekspresjonizmem, plakatowością, wystylizowaniem, metaforą”.

 

Natomiast w tekście Akty, spektakle i konceptualizacje Magdalena Zamorska zdaje relację z Polskiej Platformy Tańca 2014, skrótowo przybliżając wszystkie zaprezentowane spektakle. Autorka stara się uchwycić nie tylko podejmowaną w poszczególnych pracach problematykę, ale także obrane strategie artystyczne i konwencje estetyczne. Poszukuje nie tylko różnic, ale także podobieństw w podejściu twórców do tanecznej materii: „Zupełnie inaczej konstruują wypowedzi młodzi: Agata Siniarska, Hygin Delimat i Paweł Sakowicz. Ich spektakle o ciekawej koncepcji łączą odniesienia intermedialne oraz skupienie na widzu, jego nawykach percepcyjnych i uposażeniu kulturowym”.

 

Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close