Wersja do druku

Udostępnij

W wakacyjnym, podwójnym numerze miesięcznika „Teatr” (2017 nr 7/8) ukazała się relacja Alicji Müller z dwóch majowych imprez tanecznych – XIV Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku oraz V Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego KRoki w Krakowie. Za punkt wyjścia tekstu „Spotkanie czy konflikt?”” obierając festiwalowe hasła, autorka przygląda się tematycznym łącznikom obu imprez i podejmowanej w spektaklach problematyki, przede wszystkim –„domniemanej lub dosłownej figury Innego”. Dostrzega także paradoksy, widoczne w kuratorskich wyborach i tekstach: w spotkaniu – konflikt, destabilizację podmiotu i wspólnoty, w konflikcie – szansę na ustanowienie nowego porządku, „konstruktywny potencjał sytuacji konfliktowej”. Müller przygląda się performansowi Aurory Lubos Witajcie/Welcome, który został pokazany w obu miastach, wskazując na „tragizm wpisany w naturę zderzenia «ja» z jakimś «ty»”. Tematykę imperatywu przekraczania granic przez ludzki, ucieleśniony podmiot, autorka opisuje także na przykładzie Dominique Macieja Kuźmińskiego w wykonaniu Dominika Więcka oraz Zagubionych w skórze Anny Piotrowskiej i Teatru ROZBARK. W pracach Barbary Bujakowskiej (Mechaniczne sny) i Pawła Grali (Matryca[Prześwit 1/8] zwraca z kolei uwagę na mechanizację międzyludzkich relacji.  Jako zdystanowany, (auto)ironiczny, ale również współczesny, Müller postrzega spektakl Anity Wach 110 toastów. Osadzone w konkretnym kontekście geograficznym i historycznym (ale i – politycznym), trudne pytania o wspólnotę zadają zdaniem autorki Arkadi Zaides w Archive i Leszek Bzdyl z Teatrem Dada von Bzdülöw w Strategii oraz INTRO – ta pierwsza wydaje się autorce bardziej uniwersalna.

 

Osobne miejsce Müller poświęca przejmującemu Solove  Anny Steller – „porażającemu zwyczajnością tęsknoty”, a także przedstawieniom z nurtu improwizacji tańca , tj. Mazurki, Soul Project/PL i Back to Bone. Autorka podkreśla w ich przypadku otwarcie spektakli na dialog, empatię i współuczestnictwo, a także współodpowiedzialność za „«stające się» przedstawienie”.

 

Więcej: www.teatr-pismo.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close