Wersja do druku

Udostępnij

W najnowszym numerze miesięcznika „TEATR” (nr 9/2012) opublikowany został kolejny blok tematyczny o tańcu w cyklu przygotowywanym przez Jadwigę Majewską. Tym razem motywem przewodnim bloku jest Nagość w teatrze tańca. W otwierającym zbiór tekstów artykule Dać się zobaczyć. Kilka uwag o nagości w tańcu Jadwiga Majewska wnikliwie problematyzuje tytułową tematykę, przyglądając się jej różnorodnym ujęciom we współczesnej choreografii. Oprócz perspektywy twórcy-artysty, uwzględnia przy tym przede wszystkim spojrzenie patrzących i sposób percepcji ciała przez teatralnych (a zarazem, by tak rzec, społecznych) widzów. Następna w kolejności jest rozmowa tej samej autorki z „czołowymi polskimi tancerzami”, tj. Leszek Bzdyl, Mikołaj Mikołajczyk i Marysia Stokłosa. We wspólnej rozmowie Naga prawda tacy tancerze, jak Bzdyl i Mikołajczyk, opowiadają o swoim – jakże odmiennym – podejściu do nagości na scenie. W tym kontekście – jednych z dwóch najbardziej rozpoznawalnych artystów tańca, włączających w swoje spektakle nagość i cielesność – tym bardziej interesujące jest włączenie Marysi Stokłosy, nie kojarzonej tak jednoznacznie z powyższą tematyką.

Natomiast zamykający blok tekst Migotania ciał Katarzyny Julii Pastuszak przyjmuje odmienną perspektywę – przypominając we wstępnie o intensywnym zainteresowaniu polskiej sztuki nagością (szczególnie w jej wymiarze polityczno-społecznym), zwraca swoją uwagę ku tańcowi współczesnemu. Autorka łączy analizę różnorodnych apsektów problematyki nagości ze studiami przypadków wybranych prac tanecznych polskich artystów, tj. Teatr Dada von Bzdülöw, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz, Joanna Leśnierowska/Marta Ladjánszki, Magdalena Jędra i Karol Tymiński.

Z rozmową Naga prawda można zapoznać się tutaj:http://www.teatr-pismo.pl/przestrzenie-teatru/260/naga_prawda/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close