Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Przewodnik taniec Fundacji Performa, we współpracy ze Stowarzyszeniem „JEST Człowiek”, zaprasza na spotkanie online z Pawłem Łyskawą, tancerzem, choreografem i menadżerem Krakowskiego Teatru Tańca. Paweł Łyskawa jest także absolwentem Wydziału Teatru Tańca na obecnej Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, należy do pierwszego rocznika, który opuścił ten gmach. Jego oczami będziemy poznawać ten kierunek i wspominać pierwsze lata działalności wydziału, czas pierwszych dyplomów, przyjrzymy się początkom i poznamy atmosferę uczelni, oczekiwania ówczesnych studentów, którzy dziś zasilają polską scenę tańca oraz zespoły teatralne. Kim są absolwenci WTT? Co robią dziś?

 

Wydział Teatru Tańca powstał z inicjatywy Jacka Łumińskiego, który w latach 2008-2016 sprawował funkcję jego dziekana.

 Jeszcze w październiku 2005 roku odbył się nabór do programu pilotażowego, mającego na celu wypracowanie rozwiązań i programu Szkoły. Zajęcia prowadzili polscy i zachodnioeuropejscy specjaliści w zakresie tańca, zarówno praktycy – tancerze ŚTT, Hilke Diemer, jak krytycy i teoretycy – Katja Schneider, Roman Arndt etc. Równolegle trwały prace nad otwarciem w Bytomiu biblioteki tanecznej, gromadzącej fachową literaturę.

 

Jednak po dekadzie pracy Wydziału doszło do wewnętrznego sporu, wskutek którego Senat Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie chciał przekształcić swoją jednostkę zamiejscową – czyli Wydział Teatru Tańca w Bytomiu – i w zamian stworzyć taką specjalizację na kierunku aktorskim w Krakowie. Jednak ostatecznie w Akademii Sztuk Teatralnych powrócono do myśli o kontynuacji Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Nowe władze wydziału wznawiają nabór, zmieniają natomiast program, starając się zachować równowagę między zajęciami służącymi nabyciu kompetencji aktorskich i tanecznych. Zajęcia prowadzą między innymi: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Eryk Makohon, Anna Piotrowska, Anna Kaczmarczyk, Alexey Torgunakov, Mikołaj Karczewski, Józefa Zając, Piotr Bułka, Przemysław Kania, Łucja Czarnecka, Adrianna Świątek, Anna Duda.

 

Z kolei w 2019 roku Jacek Łumiński przeniósł się do Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie utworzył kierunek Taniec, specjalność Teatr tańca. W lutym 2020 Akademia Muzyczna powołała Zakład Tańca, którego Łumiński został kierownikiem. Współpracuje  m.in. z: Januszem Skubaczkowskim, Sharon Reshev-Armony, Louise Frankenhuis, Brianem Michaelsem, Sebastianem Majewskim, Anną Nowak, Davidsonem Jaconello.

 

Link do zapisu spotkania z Pawłem Łyskawą: https://www.fundacjaperforma.com/rozmowy-z-artystami/wydzial-teatru-tanca-w-bytomiu-z-perspektywy-absolwenta

 

 

Przewodnik taniec proponuje subiektywne spojrzenie i daje możliwość wirtualnego wędrowania po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i nowej choreografii. Ta współczesna platforma jest kształtowana przez pryzmat kuratorskich fascynacji i poszukiwań, a kreuje ją duet kuratorski: Anna Królica i Adam Kamiński. Ich drogi przecięły się w 2008 roku we Wrocławiu przy okazji Wibracji tanecznych. Każdy z nich prowadził indywidualnie projekty kuratorskie, ulegając rozmaitym fascynacjom w obszarze tańca, teraz chcą odsłonić kulisy swojej pracy i działań. Jako kuratorski duet pracują razem od czterech lat, wspólnie tworząc projekty.

 

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

Organizator: Fundacja Performa

Partner: Stowarzyszenie JEST Człowiek

www.fundacjaperforma.com

 

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close