Wersja do druku

Udostępnij

W ramach platformy Przewodnik taniec można zapoznać się z wykładem dr. Wojciecha Mackiewicza o technologiach cielesności. Mackiewicz jest filozof i oligofrenopedagogiem, autorem książki Ciało i polityczność. Koncepcja cielesności w filozofii Michela Foucaulta. Uczestnik spotkań Wrocławskiej Wszechnicy Filozoficznej i filozoficznych wtorków w Panato Cafe.  Brał udział w projekcie Laboratorium Ruchu ESK 2016. Wykład dostępny jest pod linkiem: https://www.fundacjaperforma.com/rozmowy-z-artystami/wykady-o-tancu-technologie-cielesnosci-cialo-i-bunt

 

Projekt Przewodnik taniec realizowany jest ze wsparciem medialnym naszego portalu.

 

 

O wykładzie:

 

Sztuka to wolność. Sztuka to bunt. Te nieodzowne ludzkiej egzystencji wartości najdobitniej wyraża dynamika ciała. Albowiem mowa ciała bardzo rzadko oszukuje, trudno ją okiełznać – ruch i spontaniczność zawsze ujawnią skrytą prawdę.

 

W swoim wystąpieniu chcę podjęć próbę przejścia pewnej wyboistej drogi w trzech etapach. Etap pierwszy to filozoficzna analiza stanu kultury zachodnioeuropejskiej z jej wybranymi zaletami i podstawowymi trudnościami. Etap drugi to słowo na temat kondycji, w jakiej znalazło się ludzkie ciało w obliczu norm i ograniczeń, narzucanych mu przez kulturę. Wreszcie etap trzeci to twórcza krytyka sztuki performance, pojmowanej przeze mnie jako klucz do zrozumienia tego, w jaki sposób możliwe jest przekroczenie owych ograniczeń i osiąganie tego, co starożytni nazywali „sztuką życia”. Wierzę, że jeżeli w świecie na wskroś stechnologizowanym możliwe jest jeszcze wypowiedzenie intymnej prawdy o człowieku, to tę prawdę wykrzykuje ciało performatywne! Ciało, obok którego nie sposób przejść obojętnie…

 

Przewodnik taniec to platforma kreowana przez duet kuratorski: Annę Królicę i Adama Kamińskiego i Fundację Performa we współpracy ze Stowarzyszeniem „JEST Człowiek” w ramach programu Kultura w sieci. Proponuje odbiorcom subiektywne spojrzenie przez – pryzmat kuratorskich fascynacji i poszukiwań. Kuratorzy oprowadzą nas po nowych terytoriach współczesnej sztuki tańca, przedstawią niezwykłe osobowości, niezapomniane spektakle, inspirujące książki, artykuły i ważne festiwale.

 

Fundacja Performa_logo (miniaturka)

 

 

Projekt dofinansowany przez NCK_Kultura w sieci (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close