Wersja do druku

Udostępnij

Publikacja Historie naturalne, wydawnictwo Polskiego Teatru Tańca z 2020 roku, została nagrodzona Złotym Medalem w kategorii katalogi artystyczne w konkursie European Design Awards 2021.  Książka opowiada słowem i obrazem o organicznych związkach człowieka z naturą. Autorką koncepcji jest Iwona Pasińska, projekt stworzył Ryszard Bienert. Zdjęcia wykonał Andrzej Grabowski, a pozowali do nich artyści Polskiego Teatru Tańca oraz zwierzęta – rezydenci poznańskiego zoo. 

Nagrody European Design Awards przyznawane są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania graficznego i komunikacji. Przedstawiciele najważniejszych europejskich instytucji i magazynów o designie (m.in. Novum, Eye, Étapes, polskie 2+3D) jako jury przyznają nagrody w 34 kategoriach. Monografia jubileuszowa Polskiego Teatru Tańca otrzymała Srebrny Medal w konkursie w 2019 roku.

 

Album Historie naturalne, portretując zwierzęta i ludzi, zadaje pytania o zanikającą bioróżnorodność, rolę gatunku ludzkiego w metamorfozach natury w epoce antropocenu oraz tożsamość człowieka, rozpiętą pomiędzy biegunami natury i kultury. Pokazuje i opisuje, w pięciu popularnonaukowych tekstach w języku polskim i angielskim, motorykę zwierząt i ludzi oraz ruch jako naturalne narzędzie komunikacji. Zaznacza też jak wiele pierwotnych zachowań, zakorzenionych w anatomii i biologii, wspólnych jest zwierzętom i ludziom.

 

Autorem zdjęć jest Andrzej Grabowski, fotograf teatralny, scenograf i portrecista. Szatę graficzno – edytorską stworzył Ryszard Bieniert, grafik, autor identyfikacji wizualnych, książek, albumów artystycznych i fotograficznych, laureat głównej nagrody w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wydawnictwa za monografię Polski Teatr Tańca 1973 – 2108, uhonorowany tytułem Projektant Roku 2018. Artykuły do publikacji przygotowali: Dariusz Gzyra, filozof, publicysta i działacz społeczny, Anna Koczorowska, teatrolog, filozof prof. Jan Woleński wraz z Magdaleną Woleńską, dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Nowego Zoo w Poznaniu oraz prof. Joanna Ziomek, zoolog. 

 

Fotografie zderzające wizerunki zwierząt i ludzi oraz teksty ekspertów spaja wspólne przesłanie – tworzenia przyjaznej przestrzeni współistnienia zwierząt i ludzi w przekazie artystycznym, równouprawnienia ich wizerunku, a także pokazania cech wspólnych, konstytuujących międzygatunkową wspólnotę.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close