Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś o godz. 19.00 pokaz Mt 9,7Rafała Urbackiego w Instytucie Teatralnym w Warszawie.Solowy spektakl podejmuje temat katolickiego miłosierdzia i sposobów przedstawiania niepełnosprawności w naszej kulturze. To odważna, autobiograficzna wypowiedź choreografa współpracującego m.in. z duetem Strzępka&Demirski – a zarazem studenta Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie narusza tabu związane ze stykiem religii i cielesności.Przedstawienie było prezentowane m.in. na festiwalu TanzTage w Berlinie, Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu i Wibracjach Tanecznych we Wrocławiu.

W niedzielę w Instytucie odbędą się dwugodzinne warsztaty dla osób o alternatywnej motoryce ciała – niepełnosprawnych, inwalidów, niesprawnych ruchowo. Po warsztacie wybrana grupa uczestników zostanie zaproszona do udziału w kolejnym projekcie Urbackiego. Na potrzeby choreografii zostanie napisany utwór muzyczny inspirowany muzyką baletową z lat 60. i 70. Premiera spektaklu odbędzie się w styczniu 2012 roku na scenie Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Rafał Urbacki przez 11 lat poruszał się wyłącznie z pomocą wózka inwalidzkiego. Od dwóch lat chodzi i tańczy samodzielnie. Jest studentem reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako tancerz na wózku pracował w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu.

Projekt Rafała Urbackiego odbywa się w ramach programu „Placówka Nowego Teatru”, polegającym na udostępnieniu twórcom sali teatralnej wraz z infrastrukturą techniczną oraz niewielkim budżetem na rozwijanie przedstawień, które znajdą się później w repertuarze polskich teatrów.

(PAP, informacje własne)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close