Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 24 września o godz. 18.30 (Łódzkie Centrum Filmowe, ul. Łąkowa 29) w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur pokazany zostanie spektakl Raimunda Hoghe L’Après-midi − un solo pour Emmanuel Eleggermont (wcześniej prezentowany w roku 2009 w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie w Poznaniu). Przedstawienie inspirowane jest wierszem Stéphane’a Mallarmégo L’Après-midi d’un faune („Popołudnie fauna”), a także preludium Claude’a Debussy’ego i choreografią Wacława Niżyńskiego pod tym samym tytułem.

Hoghe, opierając się dodatkowo na poemacie Mallarmégo, który skądinąd zainspirował Debussy’ego, i posiłkując pieśniami Mahlera, stworzył własną wersję mitu o faunie – młodym mężczyźnie szukającym zaspokojenia. Układając solo dla Eggermonta, młodego tancerza niezależnego, artysta kontynuuje jeden z największych skandali w historii teatru tańca. Balet do poematu symfonicznego Prélude à l’après-midi d’un faune Debussy’ego stworzył w 1912 roku rosyjski tancerz polskiego pochodzenia – Wacław Niżyński. Jego koncepcja przedstawienia baletowego była jak na owe czasy bardzo śmiała. Powstał ożywiony fresk antyczny. Frontalne ustawienie korpusu tancerzy, a profilowe kończyn i głów, „dwuwymiarowy”, uproszczony ruch, upozowanie postaci na wzór ornamentów zdobiących starożytne wazy greckie, ale przede wszystkim drastyczność ostatniej sceny – akt seksualny, choć przedstawiony symbolicznie – wywołały na premierze protesty paryskiej publiczności.Dziś jednak jego choreografia zaliczana jest do kanonu.

koncepcja i choreografia, światło : Raimund Hoghe

współpraca artystyczna: Luca Giacomo Schulte

dźwięk: Bente Lambrecht

muzyka: Claude Debussy, Gustav Mahler

tańczy: Emmanuel Eggermont

Prapremiera:

4 lipca 2008 roku, na Festival Montpellier Danse (Théâtre du Hangar)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close