Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 11 listopada o godz. 20.00 w Cluj (Fabrica de Pensule/Sala Studio) w ramach festiwalu Temps d’Image wystąpi Ramona Nagabczyńska ze spektaklem Re: akumulacja, inspirowanym twórczością Trishy Brown. Dla polskiej choreografki najciekawsza jest zmienność percepcji widza w zależności od kontekstu historycznego oraz zmienność stosunku artysty do tego, co tworzy, a co zakorzenione jest w kontekście określonym przez wcześniejsze wytwory w dziedzinie sztuki, którą uprawia. Dziś, gdy dostępne są tak różnorakie media i panuje tendencja, by nieustannie amplifikować i ulepszać, idea akumulacji wywołuje zupełnie inne skojarzenia niż w latach 70. XX wieku, kiedy Trisha Brown tworzyła swoje pierwsze spektakle oparte na koncepcji akumulacji. Nagabczyńska usiłuje dowieść, że przeszłość może być niekończącym się źródłem inspiracji, niekoniecznie zaś ograniczeniem.

Spektakl powstał w ramach trwającego od 2010 roku cyklu RE//MIX organizowanego przez komunę// warszawa. Spektakle powstałe w ramach tego cyklu, to premierowe produkcje odnoszące się do klasycznych dzieł, przede wszystkim z dziedziny teatru i tańca, a także literatury i filmu. Pierwowzory, niektóre już lekko zapomniane, niegdyś zmieniły świadomość osób dziś zajmujących się „dziwnym” teatrem – interdyscyplinarnym, poszukującym, sytuującym się na pograniczu teatru wizualnego, performance art, sztuk plastycznych i działań społecznych. Tworzą swoisty kulturowy kanon, określają gust i styl, są autodefinicją własnych źródeł i inspiracji – punktami odniesienia.

Ramona Nagabczynska (ur. 1984) studiowała taniec współczesny w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w The Place w Londonie. Jako tancerka współpracuje z wieloma Polskimi i zagranicznymi artystami, tworząc jednocześnie własne choreografie.

choreografia i wykonanie Ramona Nagabczyńska
muzyka Alexander Zekke
projekcje Miguel Nieto
światła Jan Cybis
produkcja Komuna//Warszawa przy wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca

Temps d’Image jest międzynarodową siecią instytucji kulturalnych, z których co roku inna zostaje organizatorem festiwalu sztuk peformatywnych i sztuki ruchomego obrazu.

O Temps d’Image 2013:


W dobie społecznego, politycznego i gospodarczego kryzysu, znaczenie sztuki jest niezaprzeczalne: odzwierciedla rzeczywistość, a jednocześnie umożliwia nam spojrzenie na to, co nas otacza w sposób klarowny i krytyczny.

Temat tegorocznego festiwalu – „Solidarność” – nasunął się naturalnie jako kontynuacja zeszłorocznych rozmów o przyszłości. Wspólnie stwierdziliśmy, że przyszłość jest dziełem kolektywnym i zależy w dużej mierze od zaangażowania każdego z nas w społeczeństwo. Podczas szóstej edycji Temps d`Images organizatorzy stawiąy pytania o to, co nas jednoczy, co sprawia, że współodczuwamy, co otwiera nas na inność, jakie wewnętrzne mechanizmy wywołują w nas pouczycie solidarności. Festiwalowe spektakle, wykłady i dyskusje będą artystycznym spojrzeniem na wydarzenia naznaczone solidarnością lub jej brakiem. Artyści i widzowie festiwalu będą mieli okazję poznać się, nawiązać dialog i wspólnie się uczyć. Organizatorzy zapraszają publiczność do spotkania z artystami, którzy pokazują nowe horyzonty w miejscach, gdzie obraz świata prezentowany w gospodarce, polityce i mediach jest jednostronny.

Sztuka otwiera nowe drogi i jednoczy ludzi.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close