Wersja do druku

Udostępnij

W środę, 15 maja w Teatrze Studio w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca ZAWIROWANIA, który odbędzie się w Warszawie w dwóch terminach: 26-27 maja i 14-25 czerwca.

 

Szefowa biura prasowego Festiwalu, Marta Seredyńska rozpoczęła od przedstawienia zaproszonych gości: Aleksandry Dziurosz – Zastępczyni Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Elwiry Piorun – artystki Teatru Tańca Zawirowania, Włodzimierza Kaczkowskiego – dyrektora TT Zawirowania oraz Festiwalu ZAWIROWANIA i Wojciecha Grudzińskiego z biura prasowego Festiwalu.

 

Następnie Włodzimierz Kaczkowski wspomniał początki Festiwalu: zaczęło się skromnie, od przeglądu kilkunastu zespołów. Dodajmy, że w swoich początkach ZAWIROWANIA były przeglądem europejskich teatrów tańca. Tymczasem dziś Festiwal może pochwalić się imponującymi wynikami z ostatnich 14 edycji: ponad 200 zaproszonych zespołów z 50 krajów i 18 tysięcy widzów. To ogromny potencjał – dodał Kaczkowski.

 

Zbliżającej się, jubileuszowej edycji przyświecają aż dwa hasła: „Skrzyżowanie kultur” i „Looking for Asylum”. Pierwsze z nich Włodzimierz Kaczkowski skomentował następująco: dążymy do skrzyżowania się różnych kultur, nie tylko spotkania kultury europejskiej. Stąd na Festiwalu gościły zespoły z krajów arabskich czy z Ameryki Południowej. W tym roku w programie znajdziemy zespoły z Indii, Peru, Singapuru, Włoch, Węgier, Białorusi i USA, oraz oczywiście zespół gospodarzy, Teatr Tańca Zawirowania. Drugie hasło z kolei odnosi się do poszukiwań w świecie różnych kultur za pomocą tańca. W znaczeniu artystycznym azylem może być współpraca międzynarodowa, umożliwiająca poznawanie nowych ludzi, otwierająca umysł na inne kultury i inne pojmowanie świata

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Kaczkowski zapowiedział tegoroczną gwiazdę ZAWIROWAŃ: zespół Kibbutz Contemporary Dance Company. Spektakl, który pokażą w Warszawie 27 maja – Asylum (w dwa wieczory poprzedzające ten pokaz zespół będzie można zobaczyć na XXV Łódzkich Spotkaniach Baletowych ze spektaklami Mother’s Milk i Horses in the Sky – przyp. red.) nie ma wydźwięku wyłącznie politycznego; opowiada o sytuacji ucieczki przed skomplikowaniem współczesnego świata. Zespół przed przyjazdem do Polski przygotował minutowy klip z pozdrowieniami dla warszawskiej publiczności, który wyświetlono zgromadzonym na konferencji gościom.

 

Wystąpienie Kaczkowskiego podsumowała Marta Seredyńska, przywołując pozostałe siedem zespołów zaproszonych do udziału w Festiwalu i zapowiadając pierwszą część Festiwalu pod koniec maja – występ Kibbutz i uliczny pokaz Physical Theater Inzhest z Białorusi na Bulwarach Wiślanych i Rynku Nowego Miasta – jako przedsmak czerwcowych wydarzeń. Seredyńska przypomniała także o pięciu warsztatach z pedagogami z występujących na ZAWIROWANIACH zespołów, podczas których uczestnicy będą mogli m.in. nauczyć się choreografii zespołu (warsztat z Navdhara India Dance Theatre).

 

Następnie Elwira Piorun opowiedziała o dwóch międzynarodowych projektach, w które była zaangażowana, oraz o własnym projekcie – wszystkie będzie można zobaczyć podczas Festiwalu. Po premierze projektu Everything (11 maja w Nowym Jorku), przygotowanego z Valerie Green, 24 czerwca będziemy świadkami jego polskiej premiery. Wyjątkowo interesująca okazała się współpraca z zespołem z Indii nad spektaklem The Crossing. Jego premiera odbyła się w Warszawie, ale był on też pokazywany w Bombaju, a choreografię na polskich i hinduskich tancerzy ułożyła Ashley Lobo z Navdhara India Dance Company z Elwirą Piorun i Karoliną Kroczak (ta ostania odpowiadała za przygotowanie tancerzy) z Teatru Tańca Zawirowania. Na Festiwalu zobaczymy go 19 czerwca.

 

W programie znalazł się także własny projekt Piorun – Lilith – zakazana kobiecość – przygotowany z uczestnikami Akademii Tańca Zawirowania. Choreografka określiła go jako projekt mistyczny, opowiadający o kobiecości, zakorzeniony w pierwotnych rytuałach, i dodała, że praca z uczestnikami Akademii to praca z przyszłymi tancerzami.

 

Aleksandra Dziurosz w zwięzłym przemówieniu, w imieniu dyrekcji Instytutu Muzyki i Tańca, złożyła organizatorom podziękowania za wiele lat pracy oraz przekazała jubileuszowe gratulacje.  

 

Spotkanie zakończył Wojciech Grudziński, który wskazał trzy lokalizacje, w których odbywać się będą festiwalowe wydarzenia: 

– Teatr Studio (w maju),

– Ośrodek Zawirowania na ul. Belwederskiej 20/22,

– Pin-up Studio na ul. Nowogrodzkiej 84/86, gdzie 16 i 17 czerwca wystąpi zespół The Human Expression Dance Company z Singapuru. Wszystkie warsztaty odbędą się w Akademii Zawirowania na ul. Wspólnej.

 

Organizatorzy przekazali również praktyczne informacje: bilety na spektakle można kupować za pośrednictwem serwisu ewejsciowki.pl/ lub rezerwować mailowo (ttzawirowania@gmail.com) lub telefonicznie (790555979) bezpośrednio u organizatorów. Po każdym spektaklu zaplanowana jest dyskusja z artystami.

 

       

Program:

 

26 maja (niedziela)

Physical Theater Inzhest Trash Story | Białoruś

 

27 maja (poniedziałek)

Kibbutz Contemporary Dance Company Asylum | Izrael

 

14 czerwca (piątek)

Teatr Tańca Zawirowania Po godzinach | Polska

 

15 czerwca (sobota )

Compagnia Atacama Tu Mia – You Mine | Włochy

 

16 i 17 czerwca (niedziela i poniedziałek)

The Human Expression Dance Company Invisible Habitudes | Singapur

 

18 czerwca (wtorek)

Integro Grupo de Arte Spirala | Peru

 

19 czerwca (środa)

Teatr Tańca Zawirowania & Navdhara India Dance Company The Crossing | Indie, Polska

 

21 czerwca (piątek)

Aleksandra Krajewska Lullaby for the Restless | Polska

Akademia Tańca Zawirowania Lilith – zakazana kobiecość | Polska

 

22 czerwca (sobota)

Clairobscur Dance Supremacy Ride | USA

 

23 czerwca (niedziela)

Valerie Green/Dance Entropy Right Now | USA

 

24 czerwca (niedziela)

Polska premiera

Teatr Tańca Zawirowania i Valerie Green/Dance Entropy Everything | Polska, USA

 

25 czerwca (wtorek)

Ferenc Fehér The Station | Węgry

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close