Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że nowym kierownikiem baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu został Robert Bondara, który przejmie obowiązki od Tomasza Kajdańskiego. Bondara, ceniony tancerz i choreograf, po raz pierwszy pracował w poznańskim Teatrze Wielkim w roku 2003, a ostatnio zrealizował operę Legendę Bałtyku Feliksa Nowowiejskiego, która otrzymała Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury w trzech kategoriach (najlepszy spektakl – ex aequo z Falstaffem z Opery Nova w Bydgoszczy), najlepszy reżyser i najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne – Julia Korbańska).

 

 

Robert Bondara – tancerz, choreograf, reżyser i pedagog. Artysta Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie współpracuje z UMFC jako wykładowca) oraz studiów podyplomowych – manadżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Początkowo występował w  Łódzkim Teatrze Muzycznym, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, a w 2008 roku rozpoczął współpracę z Warszawskim Teatrem Tańca Aleksandry Dziurosz.

 

Jako tancerz brał udział i kreował solowe role w spektaklach takich choreografów, jak m.in. John Cranko, Jiří Kylián, Krzysztof Pastor, Emanuel Gat, William Forsythe, John Neumeier, Emil Wesołowski, Ewa Wycichowska, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Aleksiej Ratmański, Conrad Drzewiecki, Jacek Przybyłowicz, Jacek Tyski, George Balanchine, Boris Ejfman, Patrice Bart, Natalia Makarowa, Jurij Grigorowicz, Frederick Ashton.

 

Jest laureatem II nagrody (pierwszej nie przyznano) oraz Nagrody Specjalnej Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym im. Bronisławy Niżyńskiej w Warszawie (2008), nagrody im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf” w 2011 w Polsce oraz finalistą XXVII i XXIX Międzynarodowego Konkursu dla Choreografów w Hanowerze (2013, 2015). Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W 2018 został wyróżniony nagrodą „Le Prix de Biarritz” na Konkursie Choreograficznym w Bordeaux, Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy choreograf”(za Świteziankę dla Polskiego Baletu Narodowego) i „Najlepszy reżyser”(za Legendę Bałtyku dla Teatru Wielkiego w Poznaniu). Spektakl Legenda Bałtyku, do którego zrealizował reżyserię i choreografię również otrzymał Teatralną Nagrodę im. Muzyczną Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy spektakl”.

 

Uczestniczył w Warsztatach Choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego przegotowując balety When You End and I Begin… do muzyki Pawła Szymańskiego (praca włączona potem do kameralnego repertuaru zespołu) The Garden’s Gates z muzyką Szabolcsa Esztényia, 8m68 do muzyki Amona Tobina oraz Współczynnik przenikaniaCzkawka do muzyki Michała Jacaszka, Verses do muzyki Maxa Richtera oraz Take Me With You do muzyki Radiohead, zrealizowany później dla Roberto Bolle (Teatro alla Scala / American Ballet Theater) i Melissy Hamilton (The Royal Ballet).

 

W 2011 roku był gościem bydgoskiej Opery Nova, dla której zrealizował autorski spektakl baletowy Zniewolony umysł inspirowany książką Czesława Miłosza z muzyką Philipa Glassa i Wojciecha Kilara. W tym samym roku stworzył dla Polskiego Baletu Narodowego kolejny autorski spektakl Persona, do muzyki Aldony Nawrockiej, Arvo Pärta i Pawła Szymańskiego, a w 2013 odbyła się prapremiera spektaklu zrealizowanego dla Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie pt. Čiurlionis, prezentowanego później gościnnie w Warszawie, Tallinie i Rydze. W 2014 roku przygotował dla baletu Opery Wrocławskiej spektakle Cudowny Mandaryn Ognisty ptak. W tym samym roku zrealizował dla Polskiego Baletu Narodowego Nevermore…? zaprezentowany wraz z Mszą polową Jiří Kyliána i Zielonym stołem Kurta Joossa  w spektaklu pt. 1914. Premiera odbyła się w ramach VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W 2016 zrealizował swoje choreografie m.in. dla zespołów Company E w Waszyngtonie i Kieleckiego Teatru Tańca. W tym samym roku dla Baletu Opery Nova w Bydgoszczy przygotował Stabat Mater i Harnasie do muzyki Karola Szymanowskiego. W 2017 roku zrealizował m.in. Świteziankę Eugeniusza Morawskiego dla Polskiego Baletu narodowego, oraz reżyserię i choreografię do opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku dla Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2018 dla Baletu Opery Śląskiej stworzył Szeherezadę Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i Medeę Samuela Barbera.

 

Jego choreografie były prezentowane m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku, Międzynarodowej Gali Gwiazd Baletu w Szczecinie, Festiwal Didura w Sanoku, XLIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Kuopio, w moskiewskim Teatrze Bolszoj, w Bergen i Stavanger w Norwegii, Dance Salad Festival w Houston, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, na Dancing Poznań – Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu, Roberto Bolle and Friends Gala we Włoszech (Bolonia, Florencja, Rzym, Spoleto, Werona, Santa Margherita di Pula), w Osace i Tokio w Japonii, Xinjiang International Dance Festival w Chinach, w Rydze na Łotwie, w Tallinie w Estonii, Festiwalu Scena Tańca Studio w Warszawie, oraz w programach II – VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close