Wersja do druku

Udostępnij

24 września we Wrocławiu (godz. 20.00, Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17) pokazana zostanie najnowsza choreografia RootlessRoot Company, zespołu założonego przez dwójkę dawnych współpracowników Wima Vandekeybusa i Ultimy Vez – Jozefa Fručka ze Słowacji i Lindę Kapetaneę z Grecji. (Grupa znana jest polskim widzom dzięki pokazom trzech spektakli, tj. Holdin’ Fast (IV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania w Warszawie, 2008; przegląd „Poza Granice − Visegrad.Now” w Klubie „Zak” w Gdańsku, 2009), 100 Wounded Tears (XVI Międzynarodowe Spotkania sztuki Akcji „Rozdroże”, 2009), powstałe w koprodukcji z grupą DOT 504 i Sudden Showers of Silence (XIV Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie, 2010). Przedstawienie prezentowane jest w ramach w ramach IFF (Interdiscyplinary Fringe Festival we Wrocławiu: 14 września – 2 października).

Najnowsza choreografia RootlessRoot Company, Eyes in the Colors of the Rain, inspirowana wierszami Williama Blake’a −poematem Noc i ,Apokalipsą świętego Jana. Bolesne zderzenie pomiędzy ciałem i duszą. Linda Kapetanea i Józef Fruček starają się zgłębić emocjonalny potencjał ludzkości. Społeczeństwo, które pragnie stałości, musi borykać się z kryzysem tożsamości. W jaki sposób człowiek może stać się ponownie Panem samego siebie?

Materiał ruchowy zaczerpnięty jest z różnorodnych stylistyk: sztuki walki, akrobatyki, tańca współczesnego.

Jozef Fruček (Słowacja) − tancerz, choreograf, aktor, reżyser. Ukończył Akademię Muzyki i Sztuki Dramatycznej w Bratysławie (VSMU), gdzie uzyskał także tytuł doktorski. Był członkiem Tanz Atelier Wien, kierowanym przez Sebastiana Prantla. W latach 2002 – 2005 pracował w Ultima Vez Company. W zespole Wima Vandekeybusa wziął udział w projektach: Blush oraz Sonic Boom. Współpracował także m.in. z Simone Sandroni i Elen Weinzierl. Od 2003 roku współpracuje z Królewskim Teatrem w Brukseli (KVS). W latach 1998-2001 pracował w słowackiej Szkole Dramatycznej jako nauczyciel emisji głosu. Gościnnie uczył w Athens Dance State School oraz na swojej macierzystej uczelni – VSMU. Razem z Lindą Kapetaneą założył zespół Rootless Root , z którym stworzył spektakle Sudden Showers of Silence, Holdin’ Fast, Burned Tree Visiting Athens before Next Summer, 100 Wounded Tears, UNA unknown negative activity. Na język tańca Fručka silny wpływ mają style sztuk walki Tai-Chi Chuan i San-Feng.

Linda Kapetanea (Grecja) − tancerka, choreograf; ukończyła Greek State School of Dance w Atenach oraz Merce Cunningham Dance Studio. Współpracowała m.in. z Irene Hultman, a w 2002 roku otrzymała tytuł „najlepszej tancerki sezonu” przyznawany przez greckie Ministerstwo Kultury. W latach 2002 – 2005 tańczyła w zespole Ultima Vez (spektakle: Blush, Sonic Boom, Puur). Aktualnie Kapetanea wykłada na Państwowej Szkole Tańca w Atenach. Razem z Jozefem Fručkiem założyła zespół Rootless Root, z którym stworzyła spektakle Sudden Showers of Silence, Holdin’ Fast, Burned Tree Visiting Athens before Next Summer, 100 Wounded Tears, UNA unknown negative activity.

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Magdalena Zamorska, doktorantka w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, przygotowuje rozprawę na temat polskiej sceny tańca butō. Bada techniki pracy z ciałem, zagadnienia ruchu i tańca oraz procesy performatywne. Publikowała w pismach: „Teatr”, „Barbarzyńca”, „Kultura-Historia-Globaliza​cja”, „Nietak!t”.

RootlessRoot Company, Słowacja/ Grecja: Eyes in the Colors of the Rain

Koncept, Choreografia: Linda Kapetanea – Jozef Fruček

Wykonanie: Linda Kapetanea, Jozef Fruček, Giorgos Frintzila

Dramaturgia: Hildegard De Vuyst

Scenografia: RootlessRoot, Vassilis Mantzoukis

Kostiumy: Aggelos Mentis

Muzyka: Vassilis Mantzoukis

Światło, Visual Design: Jukka Huitila

Asystent scenografa: Iliana Skoulaki

Produkcja, Management: Alexandros Vrettos

Koprodukcja: Onasis Cultural Centre

Supported by: Duncan Dance Research Center, ElleDanse Bratislava

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close