W Ruszczy k/Krakowa, na terenie dawnego dworu Popielów, powstaje nowa przestrzeń twórcza roza Centre for International and Interdisciplinary Art and Cooperation. Współzałożycielami ośrodka są: Sue Schroeder – choreografka i Dyrektor Artystyczna CORE Dance, Joshua A. Poole – kurator i artysta wizualny, Michael Popiel de Boisgelin – właściciel dworu Popielów w Ruszczy.

Wersja do druku

Udostępnij

1 maja 2022, do objęcia funkcji Dyrektor Kreatywnej roza Centre for International and Interdisciplinary Art and Cooperation zaproszona została Sue Schroeder, nagradzana artystka amerykańska, która od ponad 40 lat z powodzeniem realizuje międzynarodowe projekty artystyczne i od 2019 roku intensywnie współpracuje także z polskim środowiskiem artystycznym.

W 2019 roku Sue Schoreder zrealizowała The Poland Project, do którego zaprosiła 21artystów z USA, Izraela i Polski. Przez trzy tygodnie artyści pod kierunkiem Schroeder pracowali w Domu i Bibliotece Sichowskiej kierowanej przez Amber Poole-Kieniewicz i Paula Kiniewicza. Wśród polskich artystów i badaczy współtworzących The Poland Project”były Jadwiga Majewska, Joanna Duda, Katarzyna Pastuszak, Natalia Chylińska i Małgorzata Haduch.

Centrum roza, pomyślane jako „żywe laboratorium” poświęcone twórczości i zazębianiu się dyskursów i praktyk, będzie miejscem spotkań artystów z całego świata. Centrum roza będzie służyć jako centrum edukacyjne, które nadaje wartość każdej ludzkiej istocie, bez względu na różnice. Centrum roza podkreśla znaczenie zaangażowania społecznego, różnorodności, inkluzywności, dostępności i odpowiedzialności za naszą przyszłość na ziemi.

W czerwcu 2022 roku Centrum roza zainicjuje swój pierwszy program artystyczno-rezydencyjny, w ramach którego odbędą się trzy wydarzenia: No Time To Lose, we współpracy z CORE Dance i artystami z Polski. Site Yizkor Project pod kierunkiem artystki wizualnej – Mayi Ciarrocchi oraz instalacja dźwiękowa przygotowana przez berlińskiego kompozytora – Christiana Meyera i gdańską kompozytorkę – Joannę Dudę.

Nadchodzące wydarzenia w roza Centre for International and Interdisciplinary Artand Cooperation:

10-11 czerwca 2022 – NTTL (No Time To Lose)

Twórcy: Adam Larsen (USA), Amanda K. Miller (USA), Barbora Látalová (Czechy), Christian Meyer (Niemcy), Ella Ben-Ahoran (Izrael), Gilad Jerusalamy (Izrael/Portugalia), Joshua A. Poole(USA), Juana M. Farfan (USA/Kolumbia), Katarzyna Pastuszak (Polska), Keith Hennessy(USA/Kanada), Małgorzata Haduch (Polska), Maya Gelfman (Izrael), Natalia Chylińska (Polska),Roie Avidan (Izrael), Sarah Turquety (Francja), Sue Schroeder (USA)

17 czerwca 2022 – Site Yizkor project

Koncept i wizualizacje: Maya Ciarrocchi (USA)
Muzyka: Andrew Conklin (USA), Ben Goldberg (USA), Jon Arkin (USA), Joanna Duda (Polska)

19 czerwca 2022 – instalacja dźwiękowa w wykonaniu Christiana Meyera (Niemcy) i Joanny Dudy (Polska)

**

Sue Schroeder (USA) – choreografka, założycielka i Dyrektor Artystyczna CORE Dance.  W ciągu ponad 40 lat pracy artystycznej Sue Schroeder stworzyła ponad 110 oryginalnych dzieł tanecznych dla teatrów, muzeów, terenów zielonych, obiektów architektonicznych i środowisk wodnych. Jej prace pojawiały się w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, m.in. w Meksyku, Izraelu, Francji, Niemczech, Polsce, Gruzji, Słowenii, Czechach, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, Gwatemali i na Węgrzech. Ma na swoim koncie współpracę z ważnymi postaciami tańca, muzyki, literatury, sztuk wizualnych i designu. Jest także uznaną aktywistką, mentorką artystyczną. Jako choreografka, Schroeder skupia się na procesie twórczym i poszukiwaniach ruchowych, wykorzystując taniec jako katalizator zmian społecznych. Od 1 maja 2022 Sue Schreoder pełni funkcję Dyrektor Kreatywnej w roza Centrefor International and Interdisciplinary Art and Cooperation.

Dodatkowe informacje: www.rozacentre.org

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close