Wersja do druku

Udostępnij

Publikujemy otrzymany przez naszą redakcję 22 listopada 2016 roku list otwarty do sygnatariuszy pisma do dyrekcji Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski z dnia 31 października 2016 roku w obronie Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże”. List jest odpowiedzią Małgorzaty Ludwisiak – Dyrektor CSW.

 

Społeczny list został opublikowany przez nasz portal 10 listopada 2016, lista sygnatariuszy była aktualizowana. Z listem można zapoznać się TUTAJ.

 

 

 

Warszawa, 22 listopada 2016

 

 

List otwarty do sygnatariuszy pisma z dnia 31.10.2016

 

Szanowni Państwo,

dziękujemy za zainteresowanie Międzynarodowymi Spotkaniami Sztuki Akcji – Rozdroże, współorganizowanymi przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od 1994, wyrażone w Państwa liście z 31 października 2016, który otrzymaliśmy 17 listopada br.

 

Decyzja o zmianie formuły programu performatywnego CSW jest częścią zmian programowych wprowadzanych od dwóch lat, została przez nas gruntownie przemyślana i poparta jednoznaczną rekomendacją Rady Programowej Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Naszym celem jest otwarcie na szersze grono odbiorców oraz bardziej niż do tej pory zróżnicowana współpraca ze środowiskiem tańca w Polsce i za granicą. Program performatywny będzie powstawał w ścisłym związku i w stałym dialogu z pozostałymi komponentami programu CSW, takimi jak wystawy, rezydencje artystyczne, kino, program dyskursywny czy nowy, bogaty program edukacyjny.

 

Formuła Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji – Rozdroże stworzona przez jego kuratora, Janusza Marka, pozostawała w niezmienionym kształcie od 25 lat, tymczasem radykalnie zmieniła się dynamika sceny tańca w Polsce i na świecie, przybyło festiwali, poprawiła się mobilność publiczności i artystów, przekształciła się mapa kulturalna Warszawy. Transformacji uległy również sztuki wizualne, które nigdy tak entuzjastycznie nie czerpały z dorobku sztuk performatywnych.

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski musi i chce na te zmiany odpowiedzieć nowym i nowatorskim programem performatywnym, tworzonym z perspektywy sztuk wizualnych i eksplorującym nowe formaty, jak chociażby wystawa performatywna, podejmującym jednocześnie dialog ze środowiskiem teatralnym i tanecznym.

 

W warunkach silnej festiwalizacji życia kulturalnego, nie chcemy stanowić konkurencji dla organizacji niezależnych, a jako instytucja publiczna nie możemy ograniczać się do prezentacji wiodących artystów. Swoją misję widzimy raczej w pogłębionej pracy nad różnorodnym, lecz spójnym programem performatywnym, włączającym również artystów początkujących czy mniej znanych. W 2017 zainicjujemy nowe projekty badawcze i edukacyjne, w tym projekt rezydencji performatywnych. Będziemy też rozwijać zapoczątkowaną w tym roku współpracę z głównymi ośrodkami i festiwalami tańca współczesnego oraz choreografami w Polsce.

 

Doceniamy wkład, jaki Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji – Rozdroże wniosły w kreowanie tożsamości polskiego środowiska tańca współczesnego i śpieszymy zapewnić, że jego dziedzictwo nie zostanie zaprzepaszczone. CSW pracuje od roku nad digitalizacją materiałów dokumentujących jego wieloletnią działalność, w tym również wydarzenia Rozdroża. Poprzez powstającą właśnie Mediatekę zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym. 

 

Zapraszamy Państwa do rozmowy o nowym programie CSW – będzie ku temu okazja na początku przyszłego roku, kiedy to zaprezentujemy go publicznie. Ponieważ głos środowiska tańca współczesnego jest dla nas ważny, na początku stycznia 2017 zorganizujemy spotkanie z Państwem. Prosimy uprzejmie o zgłoszenie do końca grudnia bieżącego roku w sekretariacie CSW (csw@csw.art.pl), kto z Państwa weźmie w nim udział.

 

Z poważaniem

 

Małgorzata Ludwisiak

 

 

Do wiadomości:

Pani Minister Wandy Zwinogrodzkiej

Dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury

Dyrektora Departamentu Mecenatu Państwa

Pana Jacka Kopcińskiego, redakcja „Teatr”

Pani Temidy Stankiewicz-Podhoreckiej, redakcja „Nasz Dziennik”

Pana Jakuba Banasiaka, Pana Adama Mazura, redakcja „Szum”

Prof. Dr hab. Grzegorza Niziołka, redakcja „Didaskalia”

Pana Jacka Lutomskiego, redakcja „Rzeczpospolita”

Pana Witolda Mrozka, redakcja „Gazeta Wyborcza”

Pani Zofii Król, redakcja „Dwutygodnik”

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close