Wersja do druku

Udostępnij

30. edycja festiwalu Tanztage Berlin,pod kierunkiem nowego kuratora – Mateusza Szymanówki – odbędzie się w dniach 7-16 stycznia, ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia pandemiczne w wersji online. Wszystkie spektakle na żywo z udziałem widowni zostały przełożone na wiosnę 2021 roku. Festiwal otworzył pokaz filmu Showdown AV choreografki Judith Förster i reżyserki Stelli Horten (jest dostępny do 16 stycznia: w wersji angielskiej lub z niemiecką audiodeskrypcją). 15 stycznia odbędzie się pierwsza premiera spektaklu online autorstwa Clay AD pt. Indication of Spring at the End of Time.

 

Organizator, Sophieansaele, zaprasza również na Zukunftswerkstatt – tj. internetowy cykl dyskusji na temat kultury pracy i zdrowia psychicznego, realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem ZTB (Zeitgenössischer Tanz Berlin – Taniec Współczesny Berlin). Interesującym elementem programu będzie również cykl spotkań i prezentacji online pod opieką kuratorską Pedro Marumy, poświęcony nowym praktykom artystycznym oscylującym wokół troski i dbania o siebie w kulturze klubowej. Ponadto, w ramach Tanztage Berlin odbędzie się premiera trzech pierwszych odcinków podcastu przygotowanego we współpracy z queerowo-feministycznym kolektywem raveʼowym LECKEN. Pierwszy odcinek zostanie udostępniony 8 stycznia o godz. 19.00.

 

30. edycja Tanztage Berlin, przygotowana przez Mateusza Szymanówkę podejmuje temat przyszłości naszych klubów tanecznych, parkietów, sal do tańca oraz sposobów działania, które mogą nam pomóc w przeciwdziałaniu izolacji. Tańcząc, wchodzimy w zaskakujące relacje i tworzymy nieoczekiwane sojusze. Poprzez taniec leczymy, opłakujemy i stawiamy opór.

           

W 2020 roku teatry zostały zamknięte, a kluby taneczne zamieniły się w muzea. Taniec rozprzestrzenił się wówczas po ekranach komputerów, sypialniach, piwnicach, parkach i ulicach. Niezdyscyplinowane ciała zaludniały przestrzeń cyfrową i publiczną, by kultywować rave, ale również by raveʼować przeciwko przemocy, łamaniu praw i systemowej opresji. Ponieważ „trudne czasy wymagają wściekłego tańca”, tegoroczna edycja Tanztage Berlin bada antyautorytarne korzenie tańca, ukazując ciało, które buntuje się za pomocą swojej kruchości, śmiertelności i zdolności do transformacji siebie i innych. Z nadzieją, że w s p ó l n y–ruch ̶na scenie może mieć potencjał równie wywrotowy i krytyczny co zgromadzenia publiczne.

 

Więcej informacji: tanztage2021.sophiensaele.com/en/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close