Wersja do druku

Udostępnij

Od niedzieli 2 czerwca 2013 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu trwa X edycja Poznańskiej Wiosny Baletowej. Tym razem jest to edycja poświęcona prezentacji wyłącznie polskich zespołów. Jak pisze dyrektor festiwalu, Jacek Przybyłowicz: „Jeszcze do niedawna wyjazd za granicę był dla polskiego tancerza najszybszą drogą zetknięcia się ze światową choreografią. Szczęśliwie od paru lat ta tendencja się odwraca. Do Polski przyjeżdża coraz więcej tancerzy z zagranicy, którzy w naszym kraju dostrzegają możliwość pracy z najlepszymi choreografami, realizującymi gościnnie swoje spektakle w polskich zespołach baletowych. Zogromną przyjemnością chciałbym polecić prezentacje twórców tej miary, co Ed Wubbe, Jorma Elo czyAngelin Preljocaj, których spektakle mają w swoim repertuarze nasze rodzime zespoły: Polski Balet Narodowy, Zespół Baletowy Opery Nova oraz Kielecki Teatr Tańca. Program tegorocznej edycji naszego Festiwalu nie jest oczywiście kompletną mapą najciekawszych realizacji tanecznych, które możemy oglądać w Polsce. Niemniej jednak oddaje bardzo widoczny trend. Pozycje światowej choreografii są coraz częściej realizowane w polskich zespołach baletowych”.

W tym roku przypada stulecie światowej prapremiery Święta wiosny w choreografii Wacława Niżyńskiego. Z tej okazji w ramach festiwalu wewspółpracy z Fundacją Nuova i Festiwalem Wiosny zaprezentowane zostaną trzy inscenizacje Święta wiosny. Między innymi Sacre inspirowane utworem Strawińskiego w choreografii Krzysztofa Raczkowskiego, artysty współpracującego z Johanem Kresnikiem i z Polskim Teatrem Tańca. Wpisując się w obchody stulecia Teatr Wielki w Poznaniu przygotował dwuczęściowy Wieczór Strawińskiego (opera Król Edyp w chor. Jacka Przybyłowicza) i choreograficzna wersja Święta wiosny w ujęciu Paula Juliusa. Na zakończenie tegorocznej edycji (19 i 20 czerwca) odbędzie się premiera wieczoru Lutosławski. Premiery młodych choreografów, na który złożą się prace tancerzy Teatru Wielkiego w Poznaniu.

X Poznańska Wiosna Baletowa – EDYCJA POLSKA. PROGRAM

2.06.2013
godz 18:00 ODCIENIE ZIELENI
The Green chor. Ed Wubbe/Polski Balet Narodowy
Święto wiosny chor. Angelin Preljocaj/Kielecki Teatr Tańca
(spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych)

4.06 2013
godz 19:00 JEZIORO ŁABĘDZIE (Swan Lake) chor. Kenneth Greve
Teatr Wielki w Poznaniu

5.06.2013
godz 19:00 FASCYNACJE
Opera Nova w Bydgoszczy

6.06.2013
godz 19:00 WIECZÓR STRAWIŃSKIEGO (Stravinsky Evening) Jacek Przybyłowicz/Paul Julius
Teatr Wielki w Poznaniu

9.06.2013

godz 18:30 SACRE chor. Krzysztof Raczkowski miejsce: Malarnia Teatru Wielkiego
20:30

19.06.2013
godz 19:00 LUTOSŁAWSKI. PREMIERY MŁODYCH CHOREOGRAFÓW
Teatr Wielki w Poznaniu miejsce: CK Zamek premiera

20.06.2013
godz 19:00 LUTOSŁAWSKI. PREMIERY MŁODYCH CHOREOGRAFÓW
Teatr Wielki w Poznaniu miejsce: CK Zamek

Spektakl Lutosławski dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Promocyjne ceny biletów:

na 2 spektakle – cena 60 zł

na 3 spektakle – cena 82 zł

na 4 spektakle – cena 104 zł

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close