Wersja do druku

Udostępnij

Ostatni sierpniowy tydzień warto spędzić na XXIII Gdańskim Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W ciągu dziesięciu dni zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle zagraniczne, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym jury podczas Solo Dance Contest. Po spektaklach można zrelaksować się w ogrodzie Klubu Żak, podzielić swoimi refleksjami i spotkać artystów.

 

Trójmiejskie premiery

 

Festiwal rozpocznie się w piątek 20 sierpnia premierowymi spektaklami przygotowanymi przez trójmiejskich tancerzy pod okiem mentorów – Ulriqi Fernqvist i Petera Svenzona – dyrektorów artystycznych szwedzkiego Art Of Spectra. De Light będzie opowieścią o świetle i ruchu w wykonaniu h.art company, której założycielem jest Artur Grabarczyk. Absolwent Gdańskiej Szkoły Baletowej, którego podróż artystyczna zaczęła się w balecie Opery Bałtyckiej u Izadory Weiss, prowadziła przez Szkocję i Francję, z powrotem do Trójmiasta. Choreograf zaprosił do współpracy tancerkę Teatru Dada von Bzdulow – Katarzynę Ustowską, Kamila Wawrzutę, oraz tańczącą w najnowszych produkcjach Sopockiego Teatru Tańca – Różę Kołodę. mirroring to spektakl artystek zespołu Hertz Haus – Magdy Kowali i Anny Zglenickiej. Produkcje grupy zaczynają osiągać poziom europejski, budzą zainteresowanie innych choreografów i festiwali, zaskakują świeżością pomysłów, jakością ruchu i energią sceniczną. 

 

Luxemburg i Boska Komedia

 

Pierwszy weekend Festiwalu to prezentacje spektakli z nietuzinkową choreografią. Sieben, który zostanie pokazany w sobotni wieczór (21 sierpnia), jest według krytyków szczytowym osiągnięciem błyskotliwej kariery młodej choreografki Jill Crovisier. Dała się ona poznać gdańskiej publiczności w ubiegłych latach w przykuwającym wzrok solo Zement. W spektaklu Sieben posługuje się prostymi środkami, główny nacisk kładąc na jakość ruchu i energię sceniczną. W niedzielę (22 sierpnia) przekonamy się jak Teatr Tańca Zawirowania wytańczy Boską Komedię w choreografii Elwiry Piorun.

 

Solo

 

W poniedziałek 23 sierpnia rozpocznie się prestiżowy międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest. Codziennie widzowie będą mogli obejrzeć po kilka solowych spektakli, a w piątek wybrać zwycięzców wraz z Jurorami: Tero Saarinenem, Lisbeth Gruwetz, Stefanem Fardellim, Joanną Nadrowską i Konradem Kurowskim. Pula nagród wyniesie 6000 euro, w tym nagroda publiczności w wysokości 500 Euro. Od kilku lat Solo Dance Contest cieszy się opinią jednego z najciekawszych konkursów integrujących międzynarodowe środowisko tancerzy. W tym roku wyjątkowo liczne będzie grono tancerzy z Włoch, natomiast Trójmiasto będą reprezentować Joanna Woźna i tancerka Opery Bałtyckiej – Sayaka Haruna-Kondracka.

 

Mocny finał

 

W drugą sobotę Festiwalu (28 sierpnia), będzie można zobaczyć spektakl Gloria – efekt pracy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, najlepszej polskiej uczelni szkolącej aktorów teatrów tańca. Olga Bury, Zuzanna Predygier, Jan Sarata, Marek Szajnar i Mateusz Wierzbicki mają na koncie spektakle dyplomowe ze znanymi choreografami, a także wygrane w konkursach teatralnych, autorskie spektakle i produkcje profesjonalnych teatrów. Praca nad spektaklem odbyła się w ramach projektu rezydencja/premiera, będącego od ponad 10 lat znakiem firmowym Gdańskiego Festiwalu Tańca. Nad spektaklem czuwa włoski pedagog i choreograf Matteo Bittante. Festiwal zakończy „Kraksa” w choreografii Marty Bury – zabawny i wzruszający spektakl, z udziałem między innymi Piotra Stanka i Natalii Dinges. „Scena pełna emocji przypomina gejzer grożący wybuchem” pisał po premierze Andrzej Piątek w „Dzienniku Teatralnym”.

 

Organizatorem Festiwalu jest Klub Żak i jest on realizowany ze środków Miasta Gdańska oraz dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Nasza strona: gdanskifestiwaltanca.pl, aktualności i relacje z premier i konkursu pisane przez krytyków teatralnych będziemy publikować na Facebook.com/GdanskiFestiwalTanca. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z dni festiwalowych, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

 

XXIII Gdański Festiwal Tańca / Klub Żak / 20-29 sierpnia

 

20 sierpnia / Dzień premier

19.00 / De Light / h.art company / premiera

20.30 / mirroring / Hertz Haus / premiera

 

21 sierpnia

19.00 / Sieben / JC Movement Company

 

22 sierpnia

19.00 / Tańcząc Boską Komedię / Teatr Tańca Zawirowania

 

23 – 26 sierpnia / Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest

18.00 / pokazy konkursowe

 

27 sierpnia / Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest

18.00 / pokazy finalistów

21.30 / ogłoszenie werdyktu

 

28 sierpnia

19.00 / Gloria / premiera

 

29 sierpnia

19.00 / Kraksa / Teatr O.de.la

 

Warsztaty

  

Jill Crovisier / taniec współczesny i choreografia spektaklu Sieben

23 i 24 sierpnia / 10.00-13.00

 

Daniela Komędera / praca na jakościach ruchowych tańca współczesnego

25 i 26 sierpnia / 10.00 – 13.00

 

Bilety

 

Pokazy konkursowe Solo Dance Contest:

10 zł – ulgowe, zniżka na Kartę Tancerza i na Kartę do Kultury

15 zł

 

Spektakle:

10 zł – zniżka na Kartę Tancerza

15 zł – ulgowe dla uczniów, studentów oraz seniorów

25 zł – zniżka na Kartę do Kultury

35 zł

 

Warsztaty:

300 zł / 250 zł* – warsztat z Jill Crovisier / 6h

300 zł / 250 zł* – warsztat z Danielą Komęderą / 6h

*zniżka na Kartę Tancerza

 

Więcej informacji na stronie festiwalu: https://www.gdanskifestiwaltanca.pl/.

 

Uwaga:

W związku z nieobecnością zespołu Orly Portal zwrotu biletów można dokonać w kasie, lub mailowo. Prosimy o przesłanie pocztą elektroniczną na adres kasa@klubzak.com.pl biletów zakupionych w kasie Klubu lub w sklepie internetowym Klubu plik PDF lub potwierdzenie zamówienia otrzymanego ze sklepu internetowego lub – w przypadku biletów zakupionych w kasie – nr biletu, nazwy wydarzenia, daty wydarzenia – oraz nr konta bankowego i dane właściciela konta: imię i nazwisko, adres. Zwrot za bilety nastąpi przelewem na konto. Bilety można też zwracać bezpośrednio w kasie Klubu Żak w godz. 15-21.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close