Rzadko jest okazja, by obchodzić tak piękne, okrągłe jubileusze. Portal taniecPOLSKA.pl kończy 10 lat! To na jego łamach redaktorki i redaktorzy, krytycy oraz artyści tłumaczą nam tak szybko zmieniający się świat tańca!

Z tej okazji składamy serdeczne gratulacje wszystkim, którzy portal tworzyli i tworzą obecnie. Życzymy Wam, byście dalsze lata pracy dla taniecPOLSKA.pl przeszli tanecznym krokiem. Dzięki Wam cały polski taniec ma stałe miejsce w przestrzeni wirtualnej i w sercach czytelników. 

Dziękujemy również wszystkim, którzy codziennie czytają i wspierają portal. Cieszymy się, że razem z Wami możemy tworzyć tak niepowtarzalne, otwarte dla wszystkich miejsce. Bez Was nasza praca nie przynosiłaby takiej satysfakcji. Do zobaczenia!

Aleksandra Dziurosz, Zastępca Dyrektora NIMiT
Katarzyna Meissner, Dyrektor NIMiT

Wersja do druku

Udostępnij

Dziesięć lat to bardzo dużo – zarówno w perspektywie jednostkowej, jak i kulturowo-społecznej – a w rozwoju tańca i Internetu to właściwie cała epoka! Kiedy wraz z Joanną Szymajdą, pierwszą zastępczynią dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, a także Witoldem Mrozkiem, współtwórcą (wraz z Anną Królicą) jednego z pierwszych portali internetowych o tańcu w Polsce, nowytaniec.pl, zaczynaliśmy projektowanie taniecPOLSKA.pl, mieliśmy niewiele możliwości i narzędzi, za to pod dostatkiem pasji i wizji. Dzięki temu pod koniec sierpnia 2011 roku każdy mógł się dowiedzieć o tym, co piszczy w polskim tańcu – na jakie wydarzenie się wybrać, na jaki konkurs aplikować, kto został nagrodzony, kto występuje za granicą, jakie ma możliwości realizowania  amatorskich i zawodowych pasji, kto właściwie tworzy i organizuje środowisko tańca w Polsce, gdzie można o nim poczytać. Od początku stawialiśmy też na stymulowanie dyskursu krytycznego, gromadząc wokół siebie grono stałych współpracowników. Byliśmy otwarci na nowych krytyków, debiutantów, różne pomysły na teksty i inne inicjatywy. Sporadycznie na portalu pojawiały się (i wciąż pojawiają) zapowiedzi wydarzeń zagranicznych, a w toku rozwoju wydzielone zostały ogłoszenia skierowane zarówno do amatorów, jak i profesjonalistów. Przez lata struktura portalu systematycznie się rozrastała, swoją horyzontalnością powodując problemy z nawigacją. Jednocześnie portal stał się własnym archiwum, przechowującym dokumentację minionych wydarzeń. Dlatego z radością oddajemy naszym Czytelnikom jego nową odsłonę, która zawiera przeniesione treści z ostatniego dziesięciolecia, jednak jest zdecydowanie „user friendly”. Mamy nadzieję, że odpowiada dzisiejszemu modelowi percepcji i potrzebie szybkiego docierania do poszukiwanych informacji. Portal taniecPOLSKA.pl jest jednak z założenia projektem w procesie, dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące jego funkcjonalności i szaty graficznej. Wierzymy, że im więcej par oczu, tym lepiej. Bądźcie z nami!

Julia Hoczyk

taniecPOLSKA.pl jest inicjatywą unikatową. Od samego początku portal tworzony był jako wysokospecjalistyczne medium, które – może na szczęście, a może niestety – przez większość czasu swojego istnienia nie miało konkurencji. Taniec opisywany jest i omawiany przy okazji festiwali, projektów kuratorskich w teatrach i muzeach, podczas mniej lub bardziej regularnie organizowanych cykli spotkań i w oddolnych, budowanych w mediach społecznościowych, grupach. Cieszy także, że coraz częściej możemy czytać teksty popularnonaukowe, recenzje i zapowiedzi wybranych premier nie tylko w siostrzanej branżowej prasie teatralnej, ale też w wysokonakładowych, komercyjnych tygodnikach i miesięcznikach. Owocuje to i sprzęga się z rozwojem tanecznej publiczności, która nie ogranicza się już do tak zwanego „środowiska”, czyli grona profesjonalistów, zapalonych pasjonatów i przyjaciół artystów, ale coraz częściej jest po prostu zwyczajną, miejską publicznością, o co w gruncie rzeczy wszystkim nam chodziło. Mimo to nadal jesteśmy centrum wiedzy o polskim tańcu.

Mając zawsze przede wszystkim na względzie tę pierwszą grupę, a jednocześnie ciepło witając na naszych łamach tę drugą, staramy się rzetelnie informować o tym, co dzieje się na krajowych scenach. Kalendarium portalu obejmuje zdecydowaną większość wydarzeń tanecznych, które odbywają się w kraju, co w związku z ich rosnącą z roku na rok liczbą stawało się coraz trudniejsze. Ale jeszcze większym wyzwaniem okazało się odpowiedzenie na nie zawsze wprost wypowiadane potrzeby środowiska dotyczące podejmowanych przez taniecPOLSKA.pl tematów, tonu publikowanych tu tekstów krytycznych i ich poziomu merytorycznego. Przez ostatni rok oddawałyśmy głos już nie tylko badaczom i dziennikarzom, ale też artystom i praktykom niebezpośrednio związanym ze sceną, poszukując bardzo różnych form wypowiedzi, w rozmaitych rejonach środowiska.

Wraz z nową odsłoną portalu, która oznacza dla nas zupełnie nowe możliwości techniczne, chcemy być jeszcze czulszą membraną dla zjawisk, tematów i ludzi, którzy tworzą cały polski taniec.

Adela Prochyra

Nowa odsłona portalu daje nowe możliwości. Mamy już stałe grono czytelników, do których przez wiele lat sama należałam, ale chcemy się rozwijać, aby zainteresować sztuką tańca jeszcze więcej osób.

Nowa strona będzie bardziej atrakcyjna wizualnie i bardziej interaktywna – taka, na jaką zasługuje polski taniec i jego entuzjaści.

Nowością jest otwarty formularz do publikacji ogłoszeń, który mogą wypełnić sami użytkownicy – organizatorzy wydarzeń. Lepiej wyeksponowane są także materiały graficzne, zwłaszcza fotografie.. Pojawiła się też możliwość udostępnienia treści w mediach społecznościowych z poziomu strony. Moim celem, jako najmłodszej stażem redaktorki (z doświadczeniem telewizyjnym ?), jest dążenie do tego, by obok artykułów publikowane były także treści multimedialne: filmy i materiały dźwiękowe. Taniec to przecież sztuka zmysłów ?.

Mija dziesięć lat, rozwinął się Internet, podobnie jak polski taniec, zwieńczeniem tego czasu jest nowa odsłona portalu. Jestem pewna, że kolejna dekada istnienia będzie jeszcze bardziej owocna w fascynujące wydarzenia, które z przyjemnością dla Was zrelacjonujemy. Niech informacje o tej – moim zdaniem – najpiękniejszej ze sztuk docierają do jak najszerszego grona odbiorców. Wszystkiego najlepszego taniecPOLSKA.pl!

Dominika Michalak

Niegdyś usłyszałem o tańcu zdanie, które mnie początkowo bardzo rozśmieszyło. W pewnym materiale z łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych spiker powiedział, że taniec nazywano sztuką samobójczą, bo istnieje tylko tak długo, jak jego wykonanie. Jednak w miarę upływu czasu zacząłem sobie zdawać sprawę, że w tym zdaniu jest wiele prawdy. Moje wrażenia z obejrzanych spektakli zacierają się bezlitośnie. Wiele ze spektakli nigdy nie doczekało się dokumentacji filmowej i nigdy ich już nie obejrzę, choć słyszałem, że były świetne. Niestety niewiele więcej dowiem się również od tych, którzy mi o nich opowiadają, gdyż także oni zapominają fakty, przenoszą do swoich relacji obrazy z innych choreografii, mylą nazwiska… Czego zresztą od nich wymagać, skoro tak łatwo zapomina się również to, co się samemu tańczyło. Ja przynajmniej zapominam, a pod powiekami i w pamięci mięśniowej zostają mi jedynie te najbardziej charakterystyczne fragmenty. Najgorsza dla mnie jest jednak świadomość, że pewnych technik i stylów nigdy nie spróbowałem i to wcale nie dlatego, że nie było wtedy takich możliwości – często po prostu nigdy nie dotarłem do informacji, że gdzieś, być może całkiem niedaleko, taka możliwość była. I kiedy o tym wszystkim myślę, to zdaję sobie sprawę, jak wielką i ważną rolę odgrywa dziś taniecPOLSKA.pl, choć istnieje „zaledwie” dziesięć lat. Nigdy dostęp do informacji o warsztatach, spektaklach i festiwalach nie był tak prosty jak dziś!. A co więcej – portal to żywa kronika polskiego tańca ostatniej dekady, w której utrwalone zdarzenia, osoby i obrazy nie ulegną już zatarciu. Aby najlepiej to wszystko docenić, powinniśmy wyłączyć portal na miesiąc lub dwa. Ale nie bójcie się – tego nie zrobimy! Wszyscy za to otrzymujemy cudowny prezent na dziesięciolecie – nową odsłonę portalu z nowymi funkcjonalnościami. I nie jest to ostatnie słowo taniecPOLSKA.pl w tym względzie ?

dr hab. Tomasz Nowak, kierownik Działu Dokumentacji i Publikacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close