Wersja do druku

Udostępnij

Konkurs odbywał się w ramach inauguracji projektu Czytaniec. 20 lutego 2015 roku w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się promocja publikacji o tańcu, wydanych we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca (m.in. w ramach „Programu wydawniczego” – edycje 2013 i 2014), połączona z panelem dyskusyjnym Pisanie o tańcu z udziałem: Joanny Szymajdy, Julii Hoczyk i Magdaleny Zamorskiej.

 

Jury konkursu, w którym zasiadali organizatorzy wydarzenia (Instytut Muzyki i Tańca oraz Biblioteka Śląska w Katowicach), jednogłośnie przyznało główną nagrodę  p. Zofii Rusin. Wyróżniona recenzja dotyczy książki Tomasza Ciesielskiego Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej. Tekst został opublikowany na stronie Biblioteki Śląskiej oraz na portalu taniecPOLSKA.pl

 

 

Przeczytaj recenzję Zofii Rusin

 

 

Prezentacja wydawnictw obejmowała następujące pozycje:

 

Katarzyna Markiewicz (red.), Oskar Kolberg 1814 – 1890.

Sally Banes, Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern.

Stefan Drajewski, Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu.

Kazuo Ohno, Yoshito Ohno, Świat butoh Kazuo Ohno.

Magdalena Zamorska, Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy butō.

Sonia Nieśpiałowska-Owczarek, Katarzyna Słoboda (red.), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca.

Tomasz Ciesielski, Taneczny umysł. Teatr ruchu i tańca w perspektywie neurokognitywistycznej.

Joanna Szymajda (red.), Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny.

Anya Peterson Royce, Antropologia tańca.

 

Więcej informacji o publikacjach w zakładce Bibliografia na naszym portalu.

 

Czytaniec to cykl spotkań organizowanych przez Bibliotekę IMiT we współpracy z bibliotekami i instytucjami kultury w całej Polsce, zainteresowanymi promocją wydawnictw poświęconych tańcu i upowszechnianiem czytelnictwa w tym zakresie. W ramach projektu odbywać się będą spotkania z autorami, dyskusje i inne wydarzenia towarzyszące.  Inauguracja cyklu odbyła się w Bibliotece Śląskiej. Inicjatywa ma nie tylko zachęcać czytelników do sięgnięcia po najnowsze pozycje poświęcone tej dziedzinie, ale również integrować lokalne środowiska zajmujące się tańcem w Polsce (teoretyków, krytyków i praktyków). Istotnym elementem projektu jest czasowe udostępnianie zbiorów Biblioteki IMiT w ramach sieci współpracy w różnych miejscach w Polsce, zwiększające dostęp czytelników do często niskonakładowych pozycji, jak również zachęcające instytucje i biblioteki do wspierania promocji wydawnictw o tańcu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close