Wersja do druku

Udostępnij

Dostępny jest już szósty, ostatni w tym roku numer gazety choreograficznej „Ruchome Teksty”. Tym razem numer jest podwójny, a swoich tekstów użyczyli w nim: Magdalena Chowaniec, Krystyna Lama Szydłowska, Ewa Hubar, Vladyslav Vazheyevskyy i Alicja Czyczel. Gazetę – w łatwym do ściągnięcia i wydrukowania dokumencie pdf – można znaleźć pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1OXTQjC7bqJ6wMLi-JYAu0jIX9fbhcLkR/view oraz na stronie forumtanca.org.

Jak zaznacza jednoosobowy zespół RT (czyli Aleksandra Borys), grudniowy numer ukazał się w dzień przesilenia zimowego; to zarazem ostatni numer gazety w dotychczasowym formacie. W roku 2021 planuje skupić się na znalezieniu partnerów, którzy wesprą rozwój projektu i stworzą możliwość wynagradzania artystów użyczających teksty.

„Ruchome Teksty” to oddolna, niezależna inicjatywa, która narodziła się z potrzeby wymiany głosu praktyków choreografii. Jej myślą przewodnią jest upublicznienie języka, jakim operują artyści i artystki choreografii. Ukazuje się od maja 2020 roku i publikuje słowa, wiersze, notatki i testowe choreografie artystów.

W 2020 roku udało się wydać sześć numerów – bez budżetu, jedynie dzięki dobrowolnemu wsparciu środowiska tanecznego: użyczaniu tekstów, wsparciu promocji i darowiznom (na: https://zrzutka.pl/xu953h; zebrane fundusze były równo dzielone między artystów publikujących swoje prace).

Format gazety jest celowo skromy, co umożliwia dostępność, zmniejsza koszty oraz ułatwia realizację comiesięcznego publikowania kolejnych numerów. Dzięki temu zachowuje ona świeżość i adekwatność do rzeczywistości. Każdy tekst w gazecie publikowany jest w oryginalnym języku, w jakim powstał. Zaoferowana artystom wolność wyboru, pokazała, że język polski miesza się z językiem angielskim w praktyce. Podkreśla to też, jak mocno praktycy tej dziedziny sztuki w Polsce są związani / są częścią europejskiej choreografii.

Aleksandra Borys zachęca do śledzenia gazety na Instagram.com/Ruchome_Teksty. oraz do kontaktu pod adresem: aleksandra.cemtrum@gmail.com

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close