Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęły się prace nad projektami edukacyjnymi, realizowanymi w ramach programu Myśl w ruchu 2019. Jednym z tych, które znalazły się w finałowej dziesiątce tego programu i otrzymają wsparcie Instytutu Muzyki i Tańca jest projekt Obłoki jasne nad tobą. Słowo. Obraz. Taniec Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi. To koncepcja, która łączy poezję, obraz i taniec, a jej motywem przewodnim jest twórczość gdańskiego pisarza, Pawła Huellego. Słowa „Obłoki jasne nad tobą” z jego tomiku staną się pretekstem do stworzenia spektaklu teatru tańca, którego premiera odbędzie się w czerwcu w Stacji Kultura.

 

Uczestnikami projektu są dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 oraz z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Rumi, którzy pod okiem wybitnych choreografów, tancerzy i pedagogów przygotują etiudę inspirowaną słowami pisarza, a także powstałymi do nich obrazami paryskiego artysty – Artura Majki. Od marca do czerwca uczestnicy wezmą udział w warsztatach z różnych technik tanecznych, kostiumografii, improwizacji z muzyką na żywo oraz w wykładach i spektaklach. Choreografia powstanie jako interdyscyplinarne podsumowanie wszystkich zajęć i doświadczeń zebranych w czasie trwania projektu. Będzie to opowieść widziana z perspektywy bardzo młodego człowieka, dla którego świat emocji, tęsknot i pragnień jest jak zaczarowana, nieznana kraina.

 

Wraz z początkiem marca wystartowało także 5 innych projektów, które otrzymają wsparcie Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2019:

 

– w Ziębicach Mikser taneczny realizowany przez Fundacja „Teraz Ziębice”

– w Redzie, Sopocie  Nowy alfabet ruchu realizowany przez Miejski Dom Kultury w Redzie

– w Pińczowie WY_tańcz_to realizowany przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury

– w Tychach projekt edu.DANCE II  realizowany przez Teatr Mały

– w Słupsku Słupskie zawirowania, czyli tańczyć każdy może – II edycja realizowany przez Stowarzyszenie Enza

 

Pozostałe projekty tegorocznej edycji Myśli w ruchu zaplanowane są na kolejne miesiące.

 

***

Program Myśl w ruchu jest programem własnym Instytutu Muzyki  i Tańca, w ramach którego wspierane są projekty edukacyjne w dziedzinie tańca, adresowane do uczniów szkół podstawowych lub ponadpodstawowych oraz wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, trwające minimum 3 miesiące. Adresatami mogą być dzieci i młodzież w wieku szkolnym bez niepełnosprawności i z niepełnosprawnościami oraz grupy integracyjne. Istnieje możliwość tworzenia także grup mieszanych z osobami dorosłymi (np. rodzice, seniorzy). Każdy z projektów w ramach programu składa się z warsztatów praktycznych i zajęć teoretycznych, w ramach projektu uczestnicy oglądają również spektakle tańca. Efekty praktycznej pracy warsztatowej prezentowane są w formie otwartego pokazu z udziałem publiczności. Projekty przygotowywane są we współpracy z lokalnym środowiskiem tanecznym.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close