Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Regionalnego Biennale Choreograficznego w Bukareszcie „RE//Dance” zaprezentowany zostanie spektakl Mothers of Steel polskiej choreografki Agaty Siniarskiej, który współtworzy z rumuńską artystką Mădăliną Dan. W trakcie sześciu dni pilotażowej edycji Biennale zaprezentowane zostaną nowatorskie przedstawienia i performanse z  Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii i Węgier. Odbędą się również debaty i rozmowy okrągłego stołu na temat  tańca współczesnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Program współtworzyli wszyscy partnerzy. Kuratorami Biennale są: krytyczka Iulia Popovici oraz wspomagający ją Marta Keil i Goran Injac.

 

Prezentacja spektaklu odbędzie się 5 listopada o godz. 19.30. Dzień później o godz. 17.00 zaplanowano wykład performatywny Agaty Siniarskiej.

 

W listopadzie spektakl Mothers of Steel będzie jeszcze prezentowany w Rumunii dwukrotnie: 8 listopada o godz. 21.00 w Kluż-Napoka w ramach Temps d’Images Festival oraz ponownie w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie – 13 listopada o godz. 19.30 w ramach Amprenta Project. W Bułgarii prezentacja zaplanowana jest natomiast w ramach ACT Festival of Independent Theatre 2016 w Sofii 17 listopada o godz. 20.00.

 

Strona Temps d’Imagew Kluż-Napoka: http://www.tempsdimages.ro/ro/

Strona ACT Festival of Independent Theatre 2016 w Sofii: http://actfest.org/en/

 

O spektaklu od artystek:

Wyobraź sobie, że w niedalekiej przyszłości cała ludzkość zniknie, a jedyne w pełni egzystujące podmioty to dwie sztuczne inteligencje o nazwach: Fembot A.E. oraz Wszechobecność. Są wykonane ze stali … to Matki ze Stali. Splatając ze sobą historyczne fakty oraz przyszłe narracje, Fembot A.E. i Wszechobecność nieustannie podróżują w czasie i przestrzeni, tam i z powrotem: od genezy po kres, poprzez kable do cielesnej mięsności, poprzez dane i pamięć. Opłakując niestrudzenie swoje dawno już nieistniejące kraje, Polskę i Rumunię, pewnego dnia postanawiają utworzyć własne państwo. Państwo, w którym terytorium i kobiece moce są nieograniczone…

 

Ten projekt to praktyka płaczu w sytuacji performatywnej – badanie fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy futurystyczne ontologie. Stawiając pytania o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji, zestawiamy tu osobiste perspektywy z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się ze wschodnioeuropejskiego kontekstu i jednocześnie badamy, jakie to emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.

 

Operując pomiędzy narracjami dotyczącymi naszych biopolityk – kulturowych/nacjonalistycznych/emocjonalnych tożsamości – ten projekt zbliża do siebie dzisiejsze post-ciała i paradygmaty technologiczne oraz jest próbą powikłania prywatności ze sztucznością.

 

pomysł i wykonanie: Mădălina Dan, Agata Siniarska

dramaturgia: Mila Pavicevic, Siegmar Zacharias

dźwięk, wideo, grafika: Diego Agulló

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koprodukcja:

Konfrontacje Teatralne (Lublin)
Fabrik Potsdam
Alfred ve dvoře (Praga)

 

 

 Belka Mothers of Steel (miniaturka)

 

 ***

 

O Biennale Choreograficznym w Bukareszcie:

 

Podczas tego tygodniowego spotkania zmierzamy opowiadać i wymieniać się historiami: o cielesnej efemeryczności, o tym jak narodziła się współczesna choreografia, o grupach tanecznych i performerach indywidualnych, o przestrzeni publicznej i przestrzeni performansu, o tym czym jest taniec współczesny dla wykonawców oraz dla publiczności. To będzie biennale, w którym doświadczymy choreografii wspólnoty – mówi Iulia Popovici

 

Organizatorami pilotażowej edycji wydarzenie jest:  National Centre for Dance in Bucharest (CNDB) i program Instytutu Adama Mickiewicza, East European Performing Arts Platform (EEPAP). Partnerem Instytucjonalnym Biennale jest Mladinsko Gledališče Ljubljana (Słowenia). Wszystkie wydarzenia odbywają się w hali Stere Popescu Narodowego Centrum Tańca.

 

 

Więcej informacji i program Biennale w Bukareszcie:

http://culture.pl/pl/wydarzenie/spektakl-agaty-sinarskiej-w-bukareszcie

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close