Wersja do druku

Udostępnij

 Teatr Dada von Bzdülöw wystąpi na Międzynarodowym Biennale Teatralnym REFLEX3 w Sfântu Gheorghe w Rumunii. Festiwal organizowany jest przez Teatr Tamási Áron. Duety nieistniejące zostaną pokazane rumuńskiej publiczności dwukrotnie: 21 oraz 22 marca o godzinie 20:00 na scenie Studioul Nou w Teatrze Tamási Áron.

 

O spektaklu: Duety nieistniejące to swoista, rodząca się z nudy „flânerie”. Dryfy, spacery, opowieści – zaczynające się stale na nowo i stale siebie wzajemnie przetwarzające; obecne i znikające; zauważane i odrzucane.

 

Można by zatem sądzić, iż wszystko, co znika nawet po swym zniknięciu wiedzie jakiś potajemny żywot pośmiertny, wywierając na wszystko, co pozostaje, pewien utajony wpływ. Wszystko bowiem, co znika, przenika do naszego życia w minimalnych dawkach, częstokroć o wiele bardziej  dla nas groźnych aniżeli panujące nad nami moce…

 

Jean Baudrillard: Dlaczego wszystko jeszcze nie zniknęło

 

 

Duety nieistniejące to już 42 premiera Teatru Dada von Bzdülöw. Jednocześnie jest to ledwie drugi, po   poniekąd legendarnej już Magnolii, duet założycieli i liderów artystycznych Dada, w 19-letniej historii zespołu. Magnolia (premiera w 2002 roku) pokazana była dotychczas 21 krajach Europy, a w październiku zaprezentowana zostanie na kolejnej edycji Autumn Festiwal w Budapeszcie. Po dziewięciu latach nadszedł dla duetu Chmielewska-Bzdyl czas na napisanie kolejnego rozdziału…? na replikę…? na recycling…? na wydobycie utajonego…? na zamknięcie lub nowe otwarcie…? Duety nieistniejące, wzorem ostatnich produkcji Teatru Dada, chcą być spektaklem „niedomkniętym” i gotowym na ewolucję w ramach każdej kolejnej prezentacji.

 

koncept: 

Mikołaj Trzaska & Teatr Dada von Bzdülöw

 

wykonanie: Katarzyna Chmielewska & Leszek Bzdyl

muzyka: Mikołaj Trzaska

kostiumy: Katarzyna Piątek

video: Maciej Salamon

słowa na wizualizacjach: Grzegorz Kwiatkowski

reżyseria świateł : Michał Kołodziej

 

produkcja:

Teatr Dada von Bzdülöw / Festiwal Ciało/Umysł, Warszawa / Teatr Wybrzeże, Gdańsk

 

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Reflex dzięki swym dotychczasowym odsłonom, w 2009 i 2012 roku, zdołał zyskać już w całej Europie Środkowo-Wschodniej miano ważnego festiwalu teatralnego, prezentującego jedne z najbardziej znaczących spektakli w dorobku teatralnym kultury europejskiej. Pokazano już kilka wielokrotnie nagradzanych spektakli, m.in. Oresteia, teatru Deutsches Theater, w reż. Michaela Thalheimera, Hamleta, litewskiego teatru OKT, w reż. Oskaras Koršunovas, Personę. Marilyn, Teatru Dramatycznego, w reż. Krystiana Lupy, czy Radio Müezzin teatru Rimini Protokoll. 

 

László Bocsárdi, Dyrektor Festiwalu, zapowiadając kolejna edycję, pisze:

Tegoroczną odsłoną festiwalu wszystkim naszym widzom, którzy pragną teatru na najwyższym poziomie, postaramy się zapewnić barwne, poetyckie i pełne rozmaitych jakości współczesne dzieła teatralne. Za cel stawiamy sobie zapraszać takie, które z refleksją pochylają się nad bieżącymi wydarzeniami na świecie: zarówno klasyczne w wersjach uwspółcześnionych, jak i prowokacyjnie subiektywne sztuki współczesne, czy niezwykle mocny teatr fizyczny, a wszystkie pełne fikcji teatralnej, nieubłaganych odzwierciedleń, słowem dzieła sztuki pozwalające w pełni doświadczyć teatru absolutnego.

 

Strona festiwalu:

http://reflexfest.ro/en/

 

Program festiwalu:

http://reflexfest.ro/en/shows/

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close