W dniach 30 czerwca – 8 lipca 2023 roku odbędzie jubileuszowa, 25 edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku-Zdroju, która – obok pomniejszych prezentacji – pokazać ma to, co obecnie w polskim tańcu posiada najwyższą wartość artystyczną. Tegoroczny program festiwalu obejmuje 11 wydarzeń: od etiud, poprzez pełnowymiarowe produkcje baletowe, aż po choreografie uznanych artystów, m.in. Conrada Drzewieckiego, Emila Wesołowskiego, Jacka Przybyłowicza, Roberta Bondary, Eugénie Hecqueta, Gianni Melfiego, Kristófa Szabó, Anny Hop, Joanny Drabik, Jacka Tyskiego. Oprócz prezentacji spektakli, koncertów, spotkań, wykładów i wystaw, odbędą się także warsztaty taneczne z ok. 50 technik.

 

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Tańca w Lądku-Zdroju jest najważniejszym i największym wydarzeniem promującym kulturę tańca w Polsce, organizowanym poza obszarami wielkich miast. Wartość tego festiwalu opiera się na rzadko spotykanej kondensacji odpowiedzi na zadania stawiane kulturze w czasach jej postępującej pauperyzacji – szczególnie na polskiej prowincji. Festiwal przedstawia wielowymiarowo sztukę tańca o najwyższych walorach artystycznych, prezentowaną nieodpłatnie w scenerii zabytkowego uzdrowiska i w malowniczych sudeckich plenerach.

W programie tegorocznego festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. spektakle:

  • Ślady: Drzewiecki – Wesołowski – Przybyłowicz – Bondara w wykonaniu Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu,
  • Re:Kreacje w wykonaniu artystów Polskiego Baletu Narodowego,
  • Requiem D-moll w wykonaniu Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu,
  • Znaszli ten kraj w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Ogółem na scenach MFT zobaczyć będzie można 11 wydarzeń: od etiud, poprzez pełnowymiarowe produkcje baletowe do choreografii uznanych artystów, m.in. Conrada Drzewieckiego, Emila Wesołowskiego, Jacka Przybyłowicza, Roberta Bondary, Eugénie Hecqueta, Gianni Melfiego, Kristófa Szabó, Anny Hop, Joanny Drabik, Jacka Tyskiego. Obok znaczących wydarzeń w programie znalazły się spotkania z postaciami tak ważnymi dla polskiego tańca, jak: Henryk Konwiński, Kazimierz Cieśla, Maciej Pletnia i Sławomir Pietras, a także wywiady, wystawy (fotograficzna i jubileuszowe instalacje) i koncerty muzyczne lokalnych artystów.

Wydarzenie ukazuje także taniec w perspektywie niepełnosprawności w postaci prezentacji choreografii autorstwa Tatiany Cholewy i Tobiasza Sebastiana Berga – Łabędzie.  Spektakl Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowany baletem Jezioro łabędzie powstał w ramach projektu Łabędzie.

Promocja tańca podczas lądeckiego festiwalu nie ogranicza się do prezentacji spektakli i koncertów, spotkań, wykładów i wystaw – w czasie jego trwania odbędą się także warsztaty taneczne z ok. 50 technik, w których weźmie udział ok. 500 uczestników. Warsztaty zakończone zostaną Koncertami finałowymi MFT, które stanowią wielkie święto kurortu.

Pełne informacje na temat festiwalu i programu znajdują się na stronie: www.festiwaltanca.pl

Wszystkie wydarzenia na 25. MFT są bezpłatne.

Organizator: Stowarzyszenie Kultura u Źródeł, Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Współfinansowanie: Gmina Lądek-Zdrój, Hermestools Sp. z o.o., Gmina Stronie Śląskie, Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, Powiat Kłodzki

Baner: materiały promocyjne organizatora

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close