Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 2 lutego 2020 roku w Montreaux w Szwajcarii rusza 48. Międzynarodowy Konkurs Baletowy Prix de Lausanne. Finał konkursu odbędzie się w sobotę 8 lutego, a zakończenie 9 lutego. W konkursie bierze udział uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie Łukasz Bałoniak. Życzymy powodzenia!

 

Konkurs będzie nadawany na żywo na kanale Prix de Lausanne na YouTube. Pokazane zostaną fragmenty ze Studia 2, gdzie jury obserwuje kandydatów, oraz Selekcje i Finał – w całości. Powtórki można będzie obejrzeć na YouTube.

 

Transmisje z codziennych sesji i z Selekcji będą prezentowane przez Emmę Sandall, laureatkę Prix de Lausanne z 1994 roku i Jasona Beechey’a. Z kolei transmisje z Finałów poprowadzi Deborah Bull, laureatka Prix de Lausanne z 1980 roku. Live streaming umożliwi obserwowanie uczestników podczas codziennych ćwiczeń, lekcji tańca, sesji coachingowych prowadzonych przez światowej klasy tancerzy, aż po finałowe prezentacje. Oprócz tego będzie można zobaczyć wywiady z kandydatami, nauczycielami, choreografami i członkami jury. Harmonogram streamingu dostępny jest tutaj.   

 

 

 

 

W konkursie weźmie udział 84 młodych tancerzy (51 dziewcząt i 33 chłopców) z całego świata. Bałoniak jest jedynym kandydatem z Polski. Poprzednim, w 2017 roku, był Stanisław Węgrzyn, który dzięki udziałowi w Prix de Lausanne dostał się najpierw na staż, a następnie został zaangażowany do zespołu londyńskiego The Royal Ballet. 

 

Młodzi tancerze na scenie Stravinsky Auditorium w Montreaux zaprezentują po dwie wariacje – klasyczną i współczesną. Jako klayczną Łukasz Bałoniak wybrał wariację księcia Désiré z trzeciego aktu baletu Śpiąca królewna, nad którą pracuje z Eduardem Bablidze. Można ją obejrzeć tutaj

 

Jako wariację współczesną – fragment Chromy Wayne’a McGregora, którą pomaga mu przygotować Nikola Zientarska.

 

18-letniego Łukasza Bałoniaka mieliśmy okazję podziwiać w telewizyjnym konkursie Młody Tancerz Roku 2019, w którym doszedł on do finału. Łukasz jest także laureatem wielu innych konkursów: w 2019 roku zdobył trzecią nagrodę w kategorii tańca klasycznego w grupie starszej chłopców w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego. Jest też laureatem VII Ogólnopolskich Spotkań Konkursowych Młodych Tancerzy i stypendystą Stowarzyszenia Wiedza – Kultura – Pomoc (2016). Otrzymał dwie nagrody za szczególne osiągnięcia w technice tańca klasycznego na Ogólnopolskich Spotkaniach Konkursowych Młodych Tancerzy (2014, 2016). W 2018 i 2019 roku brał udział w projekcie Młody Duch Tańca. Występował w Romeo i Julii oraz Jeziorze łabędzim w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Naïs w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz, jako solista w balecie Dziadek do Orzechów w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

 

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w wieku 15-18 lat, dlatego główne nagrody to stypendia do najlepszych szkół baletowych na świecie i płatne staże w renomowanych zespołach. Na liście, z której mogą wybierać zwycięzcy znajdują m.in. School of American Ballet w Nowym Jorku, Vaganowa Ballet Academy w Sankt Petersburgu, Royal Ballet School w Londynie czy Paris Opera Ballet School w Paryżu, a wśród zespołów partnerskich konkursu znajdziemy m.in. Béjart Ballet, English National Ballet, Nederlands Dans Theater II, Royal Ballet w Londynie czy Stuttgart Ballet.

 

Przewidziana jest też nagroda w kategorii tańca współczesnego – intensywny kurs letni w jednej ze szkół partnerskich, a także nagrody dla najlepszego kandydata ze Szwajcarii i nagrody publiczności. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close