Wersja do druku

Udostępnij

Rozmowa z Jackiem Przybyłowiczem, choreografem i kuratorem sezonu baletu Opery Wrocławskiej, w poniedziałek o godz. 18.00 zainauguruje nowy projekt Fundacji Performa – Przewodnik taniec. 

 

Przewodnik taniec to platforma kreowana przez duet kuratorski: Annę Królicę i Adama Kamińskiego, która proponuje odbiorcom subiektywne spojrzenie przez – pryzmat kuratorskich fascynacji i poszukiwań. Kuratorzy oprowadzą nas po nowych terytoriach współczesnej sztuki tańca, przedstawią niezwykłe osobowości, niezapomniane spektakle, inspirujące książki, artykuły i ważne festiwale.

 

O projekcie:

 

Przewodnik taniec to subiektywne wędrowanie po nowych przejawach tańca współczesnego, performansu i nowej choreografii. Kuratorzy przedstawią nam twórców, którzy zmienili ich optykę w patrzeniu, tworzeniu i rozumieniu tańca, artystów którzy zapowiedzieli swoiste zwroty w historii tej dziedziny. Na platformie znajdziemy teksty, linki, odniesienia do artykułów i wiele rekomendacji o tańcu współczesnym. Szczególnej uwadze czytelników autorzy projektu Przewodnik taniec polecają wirtualnie prowadzone rozmowy z zaproszonymi choreografami oraz wykłady.

 

Drogi kuratorów – Anny Królicy i Adama Kamińskiego – przecięły się w 2008 roku we Wrocławiu przy okazji Wibracji Tanecznych.  Każdy z nich prowadził indywidualnie projekty kuratorskie, ulegając rozmaitym fascynacjom w obszarze tańca; teraz chcą odsłonić kulisy swojej pracy i działań. Jako kuratorski duet pracują razem od czterech lat, tworząc wspólnie projekty: Niech nie sczezną artyści (Wrocław, ESK 2016), Róbmy miłość, a nie wojnę (2017) i Piąta strona świata (2018) na Scenie Tańca Studio w Warszawie.

 

Na swoją nową stronę: fundacjaperforma.com Fundacja Performa zaprasza od 22 czerwca. Znajdziemy tam wspomniany cykl rozmów online z zaproszonymi artystami (dostępnych w formie filmów) wykłady i wiele innych ciekawych propozycji. W spotkaniach online można uczestniczyć także na fanpage’u Fundacji (dostępne w formie streamingu).

 

Harmonogram najbliższych rozmów online i wykładów udostępnianych na platformie Przewodnik taniec:

 

22 czerwca – rozmowa z Jackiem PrzybyłowiczemChoreograficzne decyzje i wybory podczas pracy twórczej z zespołem (streaming)

29 czerwca – wykład dr Joanny SzymajdyUlisses w rajtuzach i róże, czyli o tańcu we Francji i Belgii

7 lipca – rozmowa z Erykiem MakohonemPre-ekspresja aktora, elementy metody J. Grotowskiego i Barby w procesie twórczym (streaming)

13 lipca – wykład dr Wojtka MackiewiczaTechnologie cielesności: ciało i bunt
20 lipca – rozmowa z Piotrem WachemArtysta pomiędzy strukturą komiksów a wykładnią Szekspira
28 lipca – rozmowa z Barbarą BujakowskąHumor i ironia jako narzędzia w choreografii (streaming)
3 sierpnia – rozmowa z Anną WańtuchContakids – improwizacja dla dzieci
10 sierpnia – rozmowa z Pawłem ŁyskawąWydział Teatru Tańca z perspektywy absolwenta
17 sierpnia – wykład Iwony OlszowskiejŚwiadomość ciała – Body Mind Centering® w świetle tańca
24 sierpnia – rozmowa z Jackiem PrzybyłowiczemChoreograficzne decyzje i wybory podczas pracy twórczej z zespołem (powtórzenie filmu).

 

Rozmowy prowadzą kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

 

W programie projektu Przewodnik taniec także wykład Anny Królicy – Nawiedzeni przez przeszłość: Pina Bausch / Tadeusz Kantor

oraz spotkania z artystami:

 

dr Anną Piotrowską – Cecha tańca – poszukiwania kulturowe form nabywania tożsamości

Sylwią Hanff – Nowe butoh

Magdą Przybysz – Ruch autentyczny

Aurorą Lubos – Społeczne aspekty tańca

Olą Osowicz – Eksploracja w ruchu na drodze do tańca

dr. Markiem Zadłużnym – Świat doświadczeń choreografów

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 

Organizator: Fundacja Performa

Partner: Stowarzyszenie JEST Człowiek

 

 

Fundacja Performa_logo (miniaturka)    Projekt dofinansowany przez NCK_Kultura w sieci (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close