Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Teatry Europy, organizowanego od 2014 roku przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, tym razem czeka nas spotkanie z bogatą kulturą Izraela. W programie Tygodnia Izraelskiego na scenie GTS (ul. Bogusławskiego 1) zobaczymy przede wszystkim spektakle teatru tańca i performansy – w tym premierę jednej z wiodących grup tanecznych: Kamea Dance Company. Odbędą się również koncerty, wystawy, przegląd filmów, gotowanie na żywo oraz ciekawe spotkania poświęcone współczesnej kulturze i obyczajom, a nawet młodemu izraelskiemu biznesowi. Tydzień Izraelski rozpocznie się 30 sierpnia i potrwa do 6 2rześnia. Zapowiadamy wydarzenia taneczno-ruchowe i polecamy.

 

W ramach wydarzenia dwa spektakle pokaże Kamea Dance Company, który polscy widzowie znają już z występów na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA, organizowanym przez Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Zespół pokaże dwa spektakle w choreografii swojego założyciela, Tamira Ginza: Mnemosyne (30 sierpnia godz. 19.00) i Carmina Burana (31 sierpnia godz. 19.00). W ramach wydarzenia artysta prowadzi też warsztaty dla profesjonalnych tancerzy (29 sierpnia, informacje).

 

 

O spektaklu Mnemosyne:

Spektakl dotyka istoty kolektywnej tożsamości, wspólnoty i dziedzictwa, ceremonii oraz rytuałów, które stoją w sprzeczności z tożsamością jednostki, kształtowaną przez indywidualne wspomnienia. Tytuł pochodzi od greckiej bogini Mnemosyne, uosobienia pamięci, matki muz olimpijskich, których ojcem był Zeus. Pamięć to kod do odczytania spektaklu. Mnemosyne miał premierę w kwietniu 2018.

Więcej

 

O spektaklu Carmina Burana:

 Legendarna muzyka Carla Orffa w interpretacji twórcy Kamea Dance Company Tamira Ginza to rytuał zmysłów, miłości i erotyki. Taniec, choć abstrakcyjny, interpretuje znane utwory w nowoczesny sposób. Trzynastu tancerzy celebruje młodość, pożądanie i piękno fizycznego ruchu w ekscytującym, wibrującym i dzikim widowisku.

Więcej

 

W niedzielę 2 września o godz. 19.00 zaplanowano pokaz Two Room Apartment w choreografii Niva Sheinfielda i Orena Laora. Przez ponad rok artyście  przygotowywali własną wersję choreografii Two Room Apartment Liat Dror i Nira Ben-Gala, która miała swoją premierę w Izraelu w 1987 roku. Spektakl-performans, który stworzyli, wykorzystuje prosty język taneczny i minimalistyczną estetykę. Bada pojęcie życia jako struktury, w ramach której występują precyzyjne, prawie kompulsywnie powtarzane zwyczaje i zachowania. To pojęcie jest głęboko eksplorowane poprzez różnorodne odniesienia, zaczynając od narodu, wojska i rodziny, a kończąc na intymnej relacji pomiędzy kochankami oraz relacji z samym sobą.

 

Two Room Apartment uważany jest za milowy krok w rozwoju niezależnej izraelskiej choreografii. Spektakl spotkał się z międzynarodowym uznaniem i otrzymał wiele nagród, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bagnolet w Paryżu.

 

Więcej

W poniedziałek 30 września o godz. 19.00 prezentacja performansu Memo – ruch i muzyka na żywo przepisane na język wydarzenia opartego o interakcję z widzami. Anat Grigorio bada niezwykle wybuchową materię, jaką jest nasza własna historia, która staje się naszą osobowością. To jednocześnie zaproszenie w stronę publiczności, by poprzez grawerowanie/oznaczanie/stemplowanie ciała performerki słowami i myślami bezpośrednio wpływała na jej zachowanie i ruch. Co po tym pozostanie i jak na nią wpłynie? Co zostanie wymazane, a co zyska nowe znaczenie?

 

Anat Grigorio Dance Projects łączy taniec współczesny z teatrem fizycznym, tworząc multidyscyplinarne dzieła sztuki we współpracy z artystami z całego świata. Projekty Artystki oparte są na nieustannym badaniu ludzkiego ciała poprzez naturalną zmysłowość, kryjącą się w prostych, przyziemnych czynnościach, a zakorzenione w ciągłym odkrywaniu źródeł ludzkich zachowań, świadomości, ograniczeń, pełnionych ról, a także wpływów, jakie wywieramy na siebie nawzajem.

Więcej

 

Ponadto 30 sierpnia o godz. 16.00 (Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40) w ramach Tygodnia Izraelskiego odbędzie się projekcja filmu Mr. Gaga w reżyserii Tomera Heymanna. Film opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. 

 

***

 

Więcej informacji: https://teatrszekspirowski.pl/aktualnosci/tydzien-izraelski/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close