Wersja do druku

Udostępnij

Wrocławskie, niezależne  środowisko taneczne i ruchowe łączy swoje siły tworząc Kolektyw WITA. Nowa inicjatywa daje nowe możliwości pracy twórczej artystom, a publiczności – regularny kontakt z szeroko rozumianym tańcem. 

 

Od organizatorów:

 

Kolektyw WITA – Wrocławska Inicjatywa Taneczna jest oddolną, demokratyczną inicjatywą, która utworzyła się dzięki porozumieniu rozproszonego środowiska tanecznego/ruchowego. Wiemy, że razem można więcej, a wzajemna stymulacja doprowadzi do stworzenia mocnego środowiska praktyków, teoretyków  i animatorów ruchu, zwiększy jego obecność we Wrocławiu, da więcej możliwości do prezentacji i budowania stałej publiczności tańca. Pomimo że różnimy się od siebie, używamy różnych technik i sposobów ekspresji, chcemy wspólnie stworzyć przestrzeń, w której będziemy mogli tworzyć przedstawienia, warsztaty, projekty taneczne.

 

Wrocławska Inicjatywa Taneczna rozpoczęła swoje działania pomimo braku siedziby i funduszy. Uznaliśmy za niezbędne, aby ludzie szeroko rozumianego tańca (od baletu, teatru tańca, tańca współczesnego, teatru fizycznego, pantomimy, street dance, performance itd.) stworzyli lokalna platformę i zaprezentowali się już w tym roku. Zaprosiliśmy do współpracy wszystkich, którzy są świadomi, że jak na razie taniec w kulturze funkcjonuje jakby „poprzez teatr”,  i wiedzą, że dla jego rozwoju potrzebny był powrót tańca na ulice, a później wejście do galerii sztuki i muzeów. 

 

Pretekstem do wspólnego działania stały się nie tylko nasze potrzeby, ale też okoliczności niezależne od nas, jak powstanie we Wrocławiu nowych przestrzeni, w których pojawiło się miejsce dla tańca, sukcesy wrocławskich kuratorów tańca (Karolina Wycisk, Adam Kamiński) na arenie ogólnopolskiej oraz energia Polskiej Platformy Tańca 2017. Aby lepiej rozpoznać nasze możliwości i potrzeby, a także „wrocławski krajobraz ruchowy” stworzyliśmy bazę WITA, która jest w trakcie opracowana i zostanie udostępniona na stronie internetowej. 

 

Pierwszym zewnętrznym działaniem Wrocławskiej Inicjatywy Tanecznej są Niedzielne Rozruchy

. Zaczynając od 30 lipca, co tydzień organizujemy otwartą, darmową lekcję/rozgrzewkę, którą poprowadzą tancerze/ruchowcy z Kolektywu. Pierwsze spotkanie prowadził Tomasz Pomersbach, były tancerz Polskiego Teatru Tańca, aktualnie tworzący autorskie projekty i współpracujący z Pink Mama Theatre. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się poruszać, a przy okazji czegoś nauczyć albo spotkać innych, zainteresowanych rozwojem sceny tanecznej we Wrocławiu. Niedzielne Rozruchy odbywać się będą w każdą kolejną niedzielę wakacji (6, 13, 20 i 27 sierpnia) w Przestrzeni Kreatywnej Placu Społecznego, o godz. 17.00.  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close