Wersja do druku

Udostępnij

Ruszyła Polska Kronika Tańca. Jest to nowy projekt Instytutu Muzyki i Tańca, zainicjowany w 2018 roku, realizowany w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Pomysłodawczynią i kierowniczką projektu jest Aleksandra Dziurosz − Zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca.

 

polskakronikatanca.pl

 

Celem projektu jest szczegółowe zarejestrowanie i profesjonalne zrelacjonowanie przebiegu wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i naukowych w polskiej sztuce tańca w trybie chronologicznym. Zgodnie z założeniami, kronika historyczna prowadzona ma być w formie witryny internetowej, w której zamieszczono oś czasu poświęconą wydarzeniom tanecznym, mającym miejsce od odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku, przez cały dwudziesty wiek, aż do 2018 roku. Z racji na otwarty charakter witryny internetowej, w dalekosiężnych planach jest zamieszczenie tam dodatkowych materiałów źródłowych – galerii fotografii, dokumentów z epoki czy zapisów filmowych. Witryna finalnie ma być także uzupełniona o obszerne artykuły tematyczne przygotowane przez ekspertów z dziedziny historii tańca. Treść znajdująca się w części historycznej w 2018 roku była opracowywana przez troje ekspertów historyków tańca: Joannę Sibilską, dr. hab. Tomasza Nowaka, Jagodę Ignaczak (kolejność zgodna z chronologią obszarów badawczych).

 

Najważniejszym celem całego projektu jest uchronić od zapomnienia ulotną materię tańca, zapisać wszystkie wydarzenia w taki sposób, aby w dalekiej przyszłości badacze kultury mogli sięgnąć po Polską Kronikę Tańca z pewnością, że zawiera ona możliwie jak najpełniejszy obraz przebiegu historii polskiego tańca.

 

Strona internetowa uporządkowana jest według kryterium czasu, dlatego jej głównym narzędziem nawigacji jest oś czasu. Po wybraniu interesującego roku pojawia się mapa historyczna z odpowiedniego okresu – w tym widoku możliwe jest wybranie miesiąca lub konkretnego, interesującego nas wydarzenia. Ten przejrzysty układ dopełniany jest przez wyszukiwarkę, która umożliwia znalezienie informacji według klucza: spektakl, wydarzenie, osoba, miejscowość, ośrodek.

Dodatkowo na stronie zostały umieszczone informacje o projekcie, gronie eksperckim oraz instytucji. Przydatną funkcjonalnością może być także box do kontaktu, który kieruje wiadomości na dedykowany dla projektu adres e-mailowy. Dzięki temu każdy może być twórcą dzieła i dostarczać odpowiednich danych.

 

Niejako odrębną częścią projektu jest kronika sezonowa, która docelowo ma być wydawana co roku na wzór publikacji Teatr w Polsce. Praca ma stanowić swego rodzaju archiwum ujęte w układzie chronologicznym, zawierające m.in. wydarzenia z dziedziny tańca scenicznego, edukacji tanecznej, a także informacje o konferencjach naukowych mających miejsce w Polsce. Kronika sezonowa została stworzona przez dziewięciu ekspertów: Tatianę Asmolkovą, Karolinę Bilską, dr. Stefana Drajewskiego, Julię Hoczyk, Magdalenę Juźwik, Małgorzatę Kołowską, Daniela Leżonia, Agnieszkę Narewską-Siejdę, Sonię Nieśpiałowską-Owczarek oraz Hannę Raszewską-Kursę.

 

Część historyczna i sezonowa, mimo odmiennej formy są wobec siebie komplementarne, przy czym publikacja książkowa ma charakter zamknięty, a witryna internetowa jest dziełem otwartym, nieustannie aktualizowanym i poszerzającym się. Polska Kronika Tańca w założeniu ma mieć możliwość dalszej rozbudowy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close