Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 16 lipca ruszyła sprzedaż biletów na Widowisko muzyczne Harnasie w Zakopanem, które stanowi zwiastun odbywającego się we wrześniu IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach. To plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, jest ilustracją obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkaniem różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Premiera odbędzie się 4 sierpnia na Placu pod Wilką Krokwią.

Widowiskiem tym organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135 rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.Muzyka: Krzesany– płyta wydana w 1995 r. Wykonanie – NOSPR Dyr. Antoni Wit; Harnasie – płyta wydana w 1994 r. Wykonanie – Chór i Orkiestra Filharmoni Narodowej Dyr. Kazimierz Kord

Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. Krzesany Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. Harnasie Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.

W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close