Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższy poniedziałek, 10 czerwca o godz. 19.00, publiczność Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie będzie mogła zobaczyć Polkę Polskiego Teatru Tańca. To spektakl w formie kolażu, oparty na grze słowem „Polka” – różnymi jego znaczeniami. Reżyserem przedstawienia jest Igor Gorzkowski, a choreografię stworzyła Iwona Pasińska. Twórcy Polki przyglądają się rozmaitym odcieniom kobiecości i doświadczeniom życiowym kobiet: miłości, pracy, przyjaźni, rozmarzeniom, niespełnieniom i snom.

 

W recenzji pt. Smutna Polka w „Polityce” (nr 7) Joanna Brych pisała o spektaklu, że premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat. Spektakl prezentowany był w ramach X. Dni Sztuki Tańca, dorocznego przeglądu baletowego organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy, który w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

 

Premiera Polki wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Jego idea zogniskowana była wokół polskich boskich spraw, postaci oraz symboliki, w których boskość zjawisk i figur rozumiana jest jako uzus lub aklamacja, uznanie społeczne lub samouznanie. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

 

O spektaklu: 

A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była. (fragment tekstu Polki – Igor  Gorzkowski)

 

Polka to szybki taniec.

Polka to forma muzyczna, w metrum parzystym. Polka to kobieta.

„Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci.

7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.

Jaka jest Polka?

Co robi?

Czego nie robi?

Co je na śniadanie?

Czego nie zdążyła ?

O czym marzy?

O co się modli?

Do kogo lub do czego?

Czy jest namiętna?

Na co czeka?

 

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia i kostiumy: Andrzej Grabowski 

Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca

Obsada premierowa: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong

Obsada aktualna: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

Asystentka kostiumografa: Adriana Cygankiewicz

Produkcja: Polski Teatr Tańca

Projekt graficzny: Piotr Zdanowicz

Światła: Przemysław Gapczyński

Obsługa dźwięku: Zuzanna Majewska

Obsługa sceny: Grzegorz Potocki, Andrzej Przybyszewski

Czas trwania: 70 minut

 

Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) do nabycia w Filharmonii Podkarpackiej (także online)

 

Pokaz w Filharmonii Podkarpackiej to jedna z kilku prezentacji, które odbywają się w ramach projektu Brzmienie tańca. Projekt Brzmienie tańca zakłada pokazy dwóch tytułów Polskiego Teatru Tańca – Żniw i Polki –  powstałych do muzyki znaczących współczesnych kompozytorów polskich. Spektakle współorganizowane są w partnerstwie z filharmoniami, aby z gatunkiem teatru tańca dotrzeć do melomanów – nowego grona odbiorców. W ramach projektu Polkę będzie można jeszcze zobaczyć Żniwa w Filharmonii Gorzowskiej – Centrum Edukacji Artystycznej (20 września, godz. 19.00) oraz w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku (28 września, godz. 19.00).

 

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

*** 

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju.

 

IMIT (miniaturka)  Scena dla tańca 2019 (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close