Wersja do druku

Udostępnij

W lecie 2019 roku wybitna choreografka Sasha Waltz, wspólnie z dyrektorem Królewskiego Baletu Szewdzkiego, Johannesem Öhmanem, obejmie dyrekcję Berlińskiego Baletu Państwowego (Stattsballet Berlin). Sasha Waltz będzie odpowiadać za kwestie artystyczne, Johannes Öhman – za administracyjne. Zastąpią hiszpańskiego choreografa Nacho Duato, któremu kończy się 5-letni kontrakt. Sasha Waltz: „To dla mnie szczególny moment, wiele wiąże mnie z Berlinem”.

 

Sasha Waltz została wybrana przez obecnego burmistrza Michaela Müllera. Poprzedni burmistrz Berlina Klaus Wowereit ostatecznie zdecydował, że to Nacho Duato zostanie następcą Vladimira Ma­lakhova, chociaż już w 2013 roku rozważano kandydaturę Sashy Waltz.

 

Sasha Waltz ma za sobą doświadczenie z Schaubühne, gdzie ze strony dyrektora Thomasa Ostermeiera kierowała sceną taneczną. Po zakończeniu tej współpracy spotkała Johannesa Öhmana, w tamtym czasie dyrektora Göteborg Dance Company, który wspierał jej wybory i pracą artystyczną. Pokazała wtedy w Szwecji noBody, a później Körper. Teraz zapytała Öhmana, czy nie zechciałby poprowadzić razem z nią berlińskiego zespołu. Jak mówi: „Jestem szczęśliwa, że nie zostałam z tym sama i mogę nadal zajmować się głównie sztuką”. Öhman wyjaśnia: „Sasha Waltz i ja wspólnie obmyślamy tę konstrukcję”.  Razem zamierzają wziąć odpowiedzialność za artystyczną wizję zespołu. Przyszły repertuar zespołu będzie składał się w połowie z tańca klasycznego i w połowie z tańca współczesnego.

 

Öhman podkreślał, że nie jest planowana redukcja zespołu, który w tej chwili liczy 89 tancerek i tancerzy. Możliwe natomiast, że zespół zostanie powiększony o artystów niezależnych. Dotychczasowa grupa Waltz – „Sasha Waltz & Guests” będzie teraz kierowana przez jej męża, Jochena Sandiga. W ciągu 5-letniego kontraktu Sasha Waltz planuje przenosić ze swojego repertuaru jeden spektakl rocznie, z czego chciałaby wyłonić minimum 3 prapremiery. Sasha Waltz podkreśla zamiar współpracy z Orkiestrą Berlińską. W Berlinie znana jest jej dobra artystyczna współpraca z Danielem Barenboimem w Staatsoper oraz z Donaldem Runniclesem w Deutsches Oper.

 

Otwarcie na taniec współczesny jest bardzo obiecujące i zwiastuje załamanie dotychczasowego klasycznego charakteru repertuaru zespołu. Tradycja rosyjskiego baletu klasycznego, której hołdował Vladimir Ma­lakhov zdaje się dobiegać końca. Nowa dyrekcja Berlińskiego Baletu Państwowego może być też dobrym krokiem w kierunku utworzenia w mieście Domu Tańca. Od lat mówi się o przeznaczeniu na ten cel budynku Teatru Schillera, który w 2017 roku będzie pusty. Burmistrz Michael Müller nie mówi „nie”.

 

Źródło: „Morgenpost”, 7.09.2016

Zdjęcie: Deutsche Presse-Agentur

 

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Matylda Małecka.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close