Wersja do druku

Udostępnij

Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu (al. Niepodległości 7) zaprasza na prezentacje spektakli w ramach projektów realizowanych we współpracy z programem Scena dla Tańca 2016  Instytutu Muzyki i Tańca.  W czwartek 22 września o godz. 19.00 pokaz Przenikania Iwony Olszowskiej i Anny Haracz. Jest to taneczno-wizualno-muzyczny spektakl, w którym tancerki za pomocą ruchu, tańca i teatralnej metafory ukazują, w jaki sposób natura adaptuje do własnych potrzeb środowisko, w jakim się rozwija. Na tle niezwykle efektownych, bardzo zmysłowych wizualizacji ucieleśnia symbiozę oraz dialog pomiędzy człowiekiem a naturą, ciałem ludzkim a ciałem otaczającej przyrody. Jest to poetycka opowieść o źródłach harmonii i ciągłym jej poszukiwaniu.

 

Natomiast w sobotę 24 września, również o 19.00, odbędzie się prezentacja przedstawienia Nesting Krakowskiego Teatru Tańca, w choreografii Idana Cohena. Spektakl o tytule zaczerpniętym z angielskiego czasownika oznaczającego wicie gniazda, przeprowadza widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem, śledząc nie zawsze wyraźne więzi kulturowe między przeszłością i teraźniejszością. Od dawna dyskutowane relacje polsko–żydowskie, w spektaklu zyskują nową perspektywę.

 

 

O spektaklach i projektach:

 

Przenikanie

Drzewa wrastają w beton,
ciało akceptuje implanty,
umysł ulega rzeczywistości wirtualnej.
Konkret jest abstraktem, a chaos – spokojem.

 

Las i drzewa stają się miejscem przenikania
ścieżek, rytuałów, pragnień…
…Nadmiaru myśli, przedmiotów, zadań, informacji.

 

Czy zostaniemy na poziomie korony umysłu,
czy wnikniemy w korzenie natury?
Czy PRZENIKANIE to nasza wspólna strategia?
czy być może jedynie okruch różnych rzeczywistości?
Czy zaleje nas przecinanie ścieżek chaosu?

 

Czym chcemy rezonować?
W co chcemy przeniknąć?
Co przenika w nas?
Częścią czego naprawdę jesteśmy?

 

Trailer

 

 

pomysł i wykonanie, tekst: Anna Haracz, Iwona Olszowska

reżyseria: Anna Haracz, Iwona Olszowska

struktura choreograficzna: Iwona Olszowska

taniec i improwizacja: Anna Haracz, Iwona Olszowska

muzyka: Marcin Janus, przy współudziale Anny Haracz, Iwony Olszowskiej

kostium: Anna Haracz, Iwona Olszowska

oprawa wizualna: Natalia Osuch

reżyseria obrazu, dźwięku, tańca: Anna Haracz, Iwona Olszowska

reżyseria światła: Anna Haracz, Iwona Olszowska

producent: Maria Muskat, DITTA (Dance Is In The Air)

 

Projekt został sfinansowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Gdańsk i jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 DIITA (Maria Muskat) (miniaturka) Gdańsk Miasto Wolności nowe logo (miniaturka)MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

 

O projekcie:

Projekt Przenikanie Tańca pozwoli na zaprezentowanie spektaklu Przenikanie szerszej publiczności. Wybrane przez realizatorów lokalizacje dysponują niezbędną przestrzenią umożliwiającą pokazanie tego widowiska multimedialnego. Spektakl został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Gdańska oraz środkom pozyskanym z akcji crowdfindingowej na portalu polakpotrafi.pl. Projekt pozwoli na pokazanie przedstawienia poza ośrodkiem, w którym powstał oraz uhonorowaniu publicznej inwestycji poprzez zaprezentowanie go widzom, którzy nie mogli zobaczyć Przenikania podczas premiery. Możliwość eksploatacji spektaklu pozwoli na jego artystyczny rozwój. Prezentacja na dużych scenach stanie się motywacją do budowania w przyszłości szerszego repertuaru dzięki czemu taniec wyjdzie poza trudniej dostępne i mniej popularne ośrodki.

 Nesting

 

„Opierając się na koncepcji drzewa genealogicznego i gniazd wybudowanych z kulturowych wspomnień, Nesting przywołuje poszukiwanie szeroko pojętego domu. Ludzie migrują od zawsze. Są jak ptaki, które pchane pierwotnym instynktem przetrwania, potrafią okrążyć kulę ziemską w poszukiwaniu domu. Zdarza się, że musimy uciekać w poszukiwaniu bezpiecznej przystani… W latach 40. XX wieku naród żydowski zmuszono do ucieczki z Europy, a tym samym ogłoszono milionom ludzi, że nie są tym, za kogo się uważali, odebrano im ich tożsamość, wmówiono, że ich dom jest zupełnie gdzie indziej niż dotychczas czuli. Ich adresy przestały obowiązywać. Na miejscu ich domów zaczęto budowę nowych – choć często zbudowanych z tych samych cegieł. Na miejsce jednej rodziny wprowadzała się inna. Cały naród porzucił nie tylko swoje domy, ale i całe swoje dotychczasowe życie. Żydzi zostawili synagogi, muzykę, obrazy, poezję. Pomiędzy «wtedy» i «dziś» istnieje nadal luka, której nie da się łatwo wypełnić. Nieuzupełnione gałęzie drzewa genealogicznego powodują problemy z poczuciem tożsamości: kim jestem, skąd się wywodzę, co mnie stworzyło? Zanim drzewo umrze, jego korzenie zdążą przebić asfalt, układając go w dziwny kształt, w którym pozostanie na lata. Po tak uformowanym asfalcie przejdzie jeszcze wiele pokoleń ludzi, podczas gdy po drzewie nie pozostanie już dawno żaden ślad. Czy zastanowią się, co uformowało ziemię po której chodzą? Czyje korzenie pomogły uformować ich rzeczywistość?

Twórców projektu Nesting interesują takie właśnie wybrzuszenia, naleciałości, ślady. Co widziały kamienie wmurowane w fundamenty naszych domów? Z czego zbudowane są nasze gniazda, jeśli nie z historii, ze wspomnień i cudzego dziedzictwa? Szukamy odpowiedzi na pytania o źródła naszej tożsamości”.

/Idan Cohen/

 

TRAILER
Choreograf o współpracy

 

choreografia: Idan Cohen

asystent choreografa: Eryk Makohon

światło: Eryk Makohon

występują: Paweł Łyskawa, Magdalena Skowron, Dominik Więcek, Katarzyna Węglowska-Król/Katarzyna Żminkowska-Szymańska

premiera: 21.09.2015, ICE Kraków Confress Centre, 27.09.2015, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

 

Spektakl zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2015.

  

O projekcie:

 

Udział w programie Scena dla tańca 2016 to naturalna konsekwencja rozwoju projektu, „dojrzewania” spektaklu i troska o rozwój tancerzy oraz Teatru. Festiwalowy system prezentacji spektakli w Polsce nie sprzyja regularności i możliwości długofalowego planowania prezentacji. KTT w oparciu o program Sceny dla tańca dąży do zbudowania stałego repertuaru zespołu, który po odłączeniu od struktur Nowohuckiego Centrum Kultury nie ma dostępu do własnej sceny, oraz nawiązania stałej współpracy z ośrodkami, która w konsekwencji mogłaby doprowadzić do regularnych prezentacji spektakli tanecznych.

 

Więcej informacji: www.scenadlatanca.pl

 

Prezentacje spektakl: Przenikanie w Mielcu w ramach projektu Przenikanie Tańca, oraz spektaklu Nesting w ramach projektu Nesting 2016, odbywają się we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

 

IMIT (miniaturka)Logo Scena dla tańca (miniaturka)

     

 

 

 

    

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close