Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Danza Bolero de Ravel NTF Teatru Tańca Małgorzaty Matuszewskiej rozpoczyna jesienną trasę. Tę dwuczęściową opowieść o kobiecie  zmiennej, pełnej pasji i życia, będą mieli okazję zobaczyć widzowie w Łasku, Nowej Soli i Olsztynie. Choreografię do obu części, pierwszej  Danza i drugiej Bolero de Ravel, przygotowała Małgorzata Matuszewska. Jej zespół NTF to wyjątkowa grupa wśród polskich teatrów tańca, z własnym językiem artystycznym, wypracowanym m.in. na bazie tańca flamenco.

 

O spektaklu: 

 

Danza 

 

Z przepełnionego ptasim śpiewem ogrodu, gdzie damy dworu bawią się w ciuciubabkę do dźwięków danza española, przenosimy się we współczesność. Podziwiamy uwodzicielskie piękno guajiry, doświadczamy miłości i czułości matki, zanurzamy się w tajemniczy świat kobiecych uczuć. /taniec.subiektywnie/

 

W Danza przeplatają się choreografie nawiązujące do technik tańca hiszpańskiego charakterystycznych dla różnych epok, od XVII do XX wieku: hiszpańskiego tańca dawnego, sztuki flamenco i clasico español. W kompozycjach występuje również element fuzji, łączenia technik hiszpańskich ze współczesnymi technikami tańca. Całość kompozycji pozostaje w dialogu z obrazami filmowymi Andrzeja Misiuka, wielokrotnie nagradzanego autora i operatora filmów przyrodniczych.

 

Bolero de Ravel

 

Utwór Maurice’a Ravela jest stylizacją tańca hiszpańskiego o tej samej nazwie bolero. Został skomponowany w 1928 roku dla zespołu baletowego Idy Rubinstein, a pierwszą w historii tańca choreografię przygotowała Bronisława Niżyńska  siostra genialnego Wacława Niżyńskiego. Małgorzata Matuszewska w oryginalny sposób przenosi klasyczny temat w przestrzeń współczesnej sceny, nadając mu nowy, świeży wymiar.

 

O czym opowiada wachlarz? Zapewne każdy zrozumie jego mowę inaczej. Bolero Teatru Tańca NTF to przede wszystkim opowieść o kobiecie – zmiennej, pełnej pasji i życia. /taniec.subiektywnie/

 

Choreografia: Małgorzata Matuszewska 

 

NTF Teatr Tańca Małgorzaty Matuszewskiej:

Karolina Łucznik, Małgorzata Matuszewska, Anna Ochman, Magdalena Faszcza

 

Produkcja: Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki

 

Trailer spektaklu: tutaj 

 

Najbliższy pokaz odbędzie się w środę 2 października w Łaskim Domu Kultury, kolejny 3 października w Nowosolskim Domu Kultury (oba wieczory rozpoczną się o godz. 19.00), następny w niedzielę 6 października w olsztyńskim Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (początek  godz. 17.00).  

 

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2019.

 

***

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wspierane są projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce. Program umożliwia także regularne gościnne prezentacje spektakli tańca na scenach tanecznych w całym kraju. W tym roku na mapie Sceny dla tańca znalazły się m.in. Bytom, Płock, Słupsk, Wrocław.

   

 

 Scena dla tańca 2017 (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close