Wersja do druku

Udostępnij

Przed nami druga odsłona projektu poRuszenie, która odbędzie się wokół performansu Sense-action Tomasza Ciesielskiego. 18 listopada o godz. 20.00 na kilku platformach udostępnione zostanie słuchowisko stworzone z wykorzystaniem dźwięku przestrzennego. Każdy będzie mógł samodzielnie, w wybranym przez siebie miejscu, z zamkniętymi lub otwartymi oczami, posłuchać fragmentów dziennika Lolka Lubińskiego, opisującego życie nastolatka w łódzkim getcie. Fragmenty dziennika wzbogacone zostały muzyką skomponowaną przez Kubę Pałysa. Przestrzenny dźwięk oraz dodatkowe instrukcje będą zachęcać uczestników do aktywnego słuchania w ruchu – do podążania za bodźcami dźwiękowymi oraz powstającymi wyobrażeniami.

Pierwszy raz performans został zaprezentowany w Łodzi w 2012 roku w ramach projektu Memory Project (Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie, kuratorki: Marta Madejska, Robin Levy). Inspiracją było tu wspomnienie niedzielnego spaceru z ojcem mieszkającej dziś w Nowym Orleanie Anny Skorecki. Pełna słodyczy, lodów, balonów i dźwięków zabawy relacja z dzieciństwa uderzająco kontrastuje z późniejszym życiem mieszkańców Litzmanstadt Ghetto, które Anna opuściła w 1945 roku. Ten kontrast sprowokował twórców do stworzenia sensorycznego performansu, którego uczestnicy przemieszczają się z zasłoniętymi oczami przez kolejne pomieszczenia, wypełnione bodźcami odtwarzającymi wspomnienia codziennego życia łódzkich Żydów.

Pierwsza edycja, w której brała udział sama Anna, okazała się początkiem wieloletniego eksperymentu. Z czasem głównym materiałem źródłowym stały się dzienniki Lolka Lubińskiego. Każda kolejna prezentacja jest premierowa. Sense-action prezentowana była w Nowym Orleanie, San Sebastian i ponownie w Łodzi w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Każde powtórzenie otrzymywało inny tytuł, odpowiadający kolejnym etapom poszukiwań sposobów tworzenia sensorycznych krajobrazów wspomnień, a przede wszystkim możliwych relacji pomiędzy pamięcią i naszym współczesnym doświadczaniem świata. Każdorazowo także, poprzez zapraszanie do współpracy lokalnych mieszkańców, Sense-action wpisywała się w miejsce i ludzi, z którymi realizowana była dana edycja. W obliczu dotykającej świat pandemii najnowsza wersja performansu – trochę z wyboru, a trochę z konieczności – staje się doświadczeniem indywidualnym.

Wszyscy, którzy wezmą udział w doświadczeniu sensorycznym Sense-action. Alone, zostaną zaproszeni na spotkanie online – 21 listopada o godz. 19.00 – z twórcą performansu, by porozmawiać o wrażeniach z podróży z Lolkiem Lubińskim.

Premiera Sense-action. Aloneśroda, 18 listopada 2020 roku, godz. 20.00

Adaptacja i reżyseria: Tomasz Ciesielski

Muzyka: Kuba Pałys

Spotkanie online z Tomaszem Ciesielskim, twórcą Sense-action. Alone – sobota, 21 listopada 2020 roku, godz. 19.00

Linki do słuchowiska z doświadczeniem sensorycznym i do spotkania z Tomaszem Ciesielskim na platformie Zoom zostaną udostępnione w wydarzeniu na Facebooku w dniu premiery.

Wydarzenie Seanse-action. Alone na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/995055904349264/

***

Organizatorzy projektu poRuszenie już teraz zapraszają także na trzecią i ostatnią odsłonę, w ostatnim tygodniu listopada. Będzie to premiera trzyodcinkowej serii edukacyjnej Poradnik survivalowy widza nowej choreografii. Co gdy spektakl Cię atakuje a performer manipuluje Martyny Jagodyńskiej. Autorka przygotowała swój poradnik w formie wykładu performatywnego o tym, jak radzić sobie ze spektaklami, w których twórca wyrywa widza z konwencji, do jakiej przyzwyczaił go historyczny rozwój teatru. Podobnie jak poprzednia również trzecia odsłona zakończy się spotkaniem z widzami na platformie Zoom, zatytułowanym Nie taki twórca nowej choreografii straszny, jak go malują. Jak zaznaczają organizatorzy, spotkanie będzie nierozerwalnie związane z poradnikiem – będzie, można powiedzieć, czwartym odcinkiem serii, opartym na interakcji z widzami.

Organizator:

Widzewskie Domy Kultury Dom Kultury „Ariadna”

„Zmiana Położenia”

Projekt poRuszenie jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close