Wersja do druku

Udostępnij

W Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, 3 grudnia o godz. 19.00, British Council zaprasza na transmisję debaty Scena dla wszystkich: niepełnosprawność i radykalna estetyka. Dyskusję poprowadzi Grzegorz Reske, współpracownik East European Performing Arts Platform, a gośćmi panelu będą:

– Tatiana Cholewa, tancerka i choreografka

– Anna Królica, dziennikarka, historyczka i kuratorka tańca

– Filip Pawlak, producent filmowy i teatralny, ambasador projektu Europe Beyond Access w Polsce i współautor raportu Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki.

Artyści z niepełnosprawnością tworzą dziś jedne z najbardziej eksperymentalnych, innowacyjnych, awangardowych i odważnych teatrów, również tanecznych. Wciąż jednak istnieją bariery, które uniemożliwiają im dostęp do scen i obiektów głównego nurtu, utrudniają równoprawne dzielenie się własną twórczością i zdobycie należytego uznania za swoją cenną kreatywną pracę. Dyskusja będzie okazją, by przyjrzeć się, jak niepełnosprawność łączy się z nurtem awangardy, w jaki sposób artyści przełamują konwencje, a także dlaczego należy kwestionować pojęcie normatywności na scenie.

Wyjątkowy panel dyskusyjny stworzyli przedstawiciele świata teatru, tańca, sztuki, mediów, a także krytycy i kuratorzy; każdy z nich patrzy na scenę z nieco innej perspektywy. Wspólnie jednak odkrywają radykalną estetykę prac tworzonych przez i z osobami z niepełnosprawnością, a także wartość, jaką te prace prezentują.

Debatę będzie można obejrzeć na Facebooku Europe Beyond Access oraz British Council Polska (3 grudnia, godz. 19.00).

Szczegóły:

Transmisja będzie w języku polskim, opatrzona polskimi napisami oraz tłumaczona na polski język migowy, przy współpracy z Fundacją Kultury bez Barier.

O British Council:

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Realizuje swoje działania na sześciu kontynentach i w ponad 100 krajach, codziennie tworząc nowe międzynarodowe możliwości. W Polsce British Council działa od ponad 80 lat, realizując swoją misję na wielu polach poprzez edukację, promowanie brytyjskiej kultury, projekty społeczne, zapewnianie dostępu do egzaminów językowych i nauczanie języka angielskiego. Rok temu Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami był dniem inauguracji platformy British Council zatytułowanej Sztuka i Niepełnosprawność.

O Europe Beyond Access:

Europe Beyond Access to międzynarodowa sieć angażująca i prezentująca twórczość artystów z niepełnosprawnością w dziedzinie współczesnego teatru i tańca. Kluczowe cele programu to:

– wspieranie innowacji artystycznych wśród artystów z niepełnosprawnością w Europie;

– zrewolucjonizowanie programowania sztuk performatywnych w Europie poprzez prezentowanie prac tworzonych przez światowej klasy artystów z niepełnosprawnością oraz stworzenie sieci doświadczonych dyrektorów artystycznych zainteresowanych prezentowaniem tych artystów oraz zamawianiem u nich prac;

– zwiększenie zainteresowania pracami artystów z niepełnosprawnością;

– tworzenie możliwie najlepszych warunków pozwalających na pozyskiwanie, rozwijanie, produkowanie i prezentowanie prac artystów z niepełnosprawnością.

Kluczowymi partnerami projektu są British Council (w Wielkiej Brytanii i w Polsce), Onassis Cultural Centre (Grecja), Holland Dance Festival (Holandia), Kampnagel (Niemcy), Per.Art (Serbia), Skånes Dansteater (Szwecja), Oriente Occidente (Włochy).

W Polsce w ramach projektu British Council współpracuje z Instytutem Muzyki i Tańca, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close