Wersja do druku

Udostępnij

Inspirowane powieścią francuskiego surrealisty Borisa Viana przedstawienie Teatru Dada von Bzdülöw zobaczymy dziś na festiwalu Scena Otwarta. Wtorkowy wieczór w Mościckim Centrum Kultury to nie tylko okazja do spotkania z twórczością jednego z najważniejszych polskich teatrów tańca, ale i premiera pierwszej książki o polskim tańcu współczesnym.

Czerwona trawa w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej miała swoją premierę w 2009 roku i jest jednym z najpopularniejszych tytułów w repertuarze Teatru Dada vonBzdülöw ostatnich lat. Była prezentowana między innymi podczas prestiżowej Polskiej Platformy Tańca 2010 w Poznaniu. Lekkość i ironia, subtelny erotyzm i literackie inspiracje – w przedstawieniuodnajdziemy wszystkie te znaki rozpoznawcze Teatru Dada. O powieści Borisa Viana, która była punktem wyjścia w pracy nad spektaklem, Leszek Bzdyl mówi: „To książka mojego życia. Przeczytałem ją po raz pierwszy mając 22 lata i jakoś utożsamiłem się z Wolfem, co wpłynęło zapewne na mój stosunek do świata przez kolejne 22 lata”. Czerwona trawa na scenie Mościckiego Centrum Kultury – 11 pażdziernika o 19:00.

Zaraz po pokazie przedstawienia odbędzie się premiera towarzyszącej festiwalowi Scena Otwarta publikacji i spotkanie z jej autorką – Anną Królica.KsiążkaSztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcuskłada się z kilku esejów. Otwiera ją opowieść o początkach polskiego tańca współczesnego – tych sprzed transformacji ustrojowej, którą zwykło się przedstawiać jako początek tej sztuki w naszym kraju. Królica sięga do wydarzeń z lat 60., poprzedzających powstanie Polskiego Teatru Tańca Conrada Drzewieckiego – a swą narrację doprowadza aż do chwili dzisiejszej. Przypomina zapomniane fakty, zwraca uwagę na nieomawiane dotąd konteksty, zjawiska i zależności. Przygląda się polskiemu rozumieniu zjawiska „teatr tańca” – i wskazuje na estetyczne przemiany tej sztuki w ostatnich dekadach. Autorka jest historyczką i krytyczką tańca, związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Spotkanie z Anną Królicą poprowadzi Witold Mrozek (Instytut Muzyki i Tańca).

Dla naszych czytelników mamy dwa podwójne zaproszenia na Czerwoną Trawę. By je otrzymać, wystarczy wysłać e-mail na adres witold.mrozek@taniecpolska.pl .

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close