Wersja do druku

Udostępnij

W najbliższą niedzielę jubileusz 30-lecia pracy pedagogicznej i twórczej obchodzić będzie Iwona Orzełowska. Z tej okazji w niedzielę 14 maja o godz. 16.00  odbędzie się premiera spektaklu 4 pory roku, 4 pory życia stworzonego przez tę choreografkę z Teatrem Tańca Caro, Chórem Miasta Siedlce i Orkiestrą Symfoniczną Miasta Siedlce.. Jubileuszowa premiera odbędzie się na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce (Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego, ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 31).

 

Iwona Orzełowska od 30 lat prowadzi w Siedlcach młodzieżowy zespół zespołu tanecznego Caro Dance. Formacja jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie, jej tancerze wielokrotnie sięgali po najwyższe tytuły Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Polski w federacji IDO w kategoriach show-dance, disco-dance, hip-hop i jazz. Zespół zyskał ogromną popularność w Siedlcach i na terenie całej Polski, wychowując tanecznie przez 3 dekady tysiące młodych ludzi, w tym zwycięzców programów tj. You Can Dance, Mali Giganci, czy Eurowizji dla Tancerzy. Wielu z nich, zachęcanych do dalszej nauki, kontynuowało swoją edukację na konserwatoriach tańca współczesnego za granicą ( głównie CODARTS) i obecnie występuje w znanych zespołach w Szwajcarii, Szwecji, Holandii, Francji, Austrii, Niemczech, Czechach, Rosji, Stanach Zjenoczonych, Kanadzie i RPA. 

 

W 1997 roku powstała idea założenia Teatru Tańca Caro, w ramach którego młodzież formacji Caro Dance uczestniczyła w tworzeniu i formowaniu widowisk tanecznych w profesjonalnej oprawie, na deskach Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach. Teatr zadebiutował  spektaklem Grawitacje, którego premiera odbyła się w grudniu 1997 roku na deskach Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W latach 1999-2006 stworzone zostały następujące przedstawienia: Nie szukaj po drugiej stronie lustra (1999), Czarnoksiężnik z Krainy OZ (1997), Tańcem malowane (2004), Barwy i odcienie miłości (2005), Epizody Studenckie (2006). Choreografię do ww. spektakli stworzyła Iwona Maria Orzełowska.

 

W 2013 roku Iwona Orzełowska rozszerzyła artystyczną działalność Teatru Tańca Caro, w ramach którego powstają spektakle tańca fizycznego i tańca Tańca autorstwa Thierry’ego Vergera, Jakuba Mędrzyckiego oraz Pauliny Jaksim z udziałem profesjonalnej obsady.

 

 

Iwona Orzełowska – autorka spektakli teatru tańca Nie szukaj po drugiej stronie lustra, Grawitacje, Wirtualna Śpiąca Królewna. Twórczyni choreografii dla grup tanecznych wielu gwiazd polskiej estrady (m.in. Norbi, Tede, Blue Cafe, Kasia Klich, Elektryczne Gitary, telewizyjnych programów artystycznych (m.in. Aleja Gwiazd, Benefis Piotra Fronaczewskiego, Francis Goya, Randka w Ciemno), filmów fabularnych (Spona), kampanii reklamowych, pokazów mody, festiwali (Światowy Kongres Tańca Kopio), konkursów piękności (finał Miss Polonia).

Wykładowca Studium Choreograficznego w Warszawie oraz Akademii Podlaskiej w Siedlcach ( fakultet tańca współczesnego). Od 1989 roku jest członkiem International Dance Organization (IDO) z siedzibą w Orebro (Szwecja).

Jest sędzią polskim i międzynarodowym tańca sportowego, jak również przedstawiciel na Polskę międzynarodowej organizacji tanecznej (DACI) – agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) z siedzibą w Paryżu.

W 1996 roku laureatka nagrody „Aleksandria”. W 2000 roku stypendystka prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie tańca. Laureatka nagrody Ludomira Benedyktowicza w 2003 roku.

Choreograf i kierownik artystyczny Caro Dance – mistrzów Polski, Europy i świata.

Prezes Stowarzyszenia Tanecznego Caro Dance.

W 2002 roku otrzymała nagrodę i wyróżnienie przyznaną przez Światową Organizację Tańca (International Dance Organization) za wybitne osiągnięcia choreograficzne i prekursorstwo w dziedzinie tańca w Świecie.

Jest twórczynią programu autorskiego „wychowania poprzez taniec”.

 

 

O premierowym spektaklu 4 pory roku, 4 pory życia:

Przedstawienie nawiązuje do procesu przemijania w przyrodzie i życiu człowieka. Motywem przewodnim jest linia życia – linia następowania po sobie nieuchronności, liniowe przemijanie chwili. Trwanie człowieka od tysiącleci związane jest, jak w całej naturze, z cyklami narodzin, dorastania, trwania w apogeum aktywności, w pełni esencji życia oraz przemijania. Spektakl nawiązuje do codziennych zdarzeń, które spotykają kobietę w ciągu całego życia, przyglądają się im z perspektywy dziecka, młodej kobiety, żony, matki, staruszki, a z drugiej strony z perspektywy nauczyciela wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Całość podbudowana jest tematami muzycznymi Czterech pór roku Antonia Vivaldiego granymi przez Orkiestrę Symfoniczną Miasta Siedlce, oraz jak w operze antycznej komentarzem wokalnym w postaci m. in. pieśni Amadeusza Mozarta i Johna Ruttera w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce.

Scenariusz, reżyseria, projekty kostiumów i choreografia: Iwona Maria Orzełowska
Wykonanie: Teatr Tańca Caro, Chór Miasta Siedlce, Orkiestra Symfoniczna Miasta Siedlce
Konsultacje metodyki ruchu tańca współczesnego: Izabela Orzełowska
Przygotowanie chóru: Justyna Kowynia-Rymanowska
Chórem dyryguje: Mariusz Orzełowski

Rezerwacje i bilety dostępne w Punkcie Informacji Kulturalnej CKiS, tel. 25 794 31 89.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close