Sochaczewskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Sztuka Nowa zapraszają serdecznie na 3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY, który odbędzie się 3 września w Amfiteatrze w Sochaczewie (ul. Podzamcze 6). Wydarzenie to zainauguruje sezon artystyczny 2022/2023 SCK.

Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY III w Sochaczewie i Summer Intensive Laboratories Embodied ideas to projekt społeczno‐artystyczny oparty na potencjale lokalnych środowisk Sochaczewa i jego okolic, jak również na wymianie i współpracy międzynarodowej z partnerami z Czech (MOVE Ostrava z Ostrawy), Słowacji (Priestor Súčasného Tanca z Koszyc) i Węgier (Ziggurat Project z Budapesztu). Wydarzenie przewiduje szereg akcji artystycznych i społecznych realizowanych na terenie Sochaczewa na przełomie sierpnia i września, które zmienią nasze miasto w prawdziwie europejską stolicę unikatowej sztuki performatywnej. Efekty tych działań będzie można obejrzeć w pierwszą sobotę września w amfiteatrze miejskim.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

***

Program UNITY III:

3 września godz. 18.00, Amfiteatr Sochaczew
Spektakl finałowy Summer Intensive Laboratories Embodied ideas

Spektakl przygotowywany będzie podczas Summer Intensive Laboratories Embodied Ideas, czyli warsztatów artystycznych, które poprowadzą eksperci w dziedzinie teatru, tańca i ruchu z krajów wyszehradzkich: Jana Ryslava (Czechy), Kat Rampackova (Słowacja), Viktoria Makra (Wegry), Patrycja Babicka, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Zofia Urszula Komasa i Kamil Adamus (Polska). W laboratoriach weźmie udział 30 osób z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, w tym 10 uczestników z Teatru Maska SCK. Finałowy spektakl będzie efektem 7 dni intensywnej pracy z ciałem, umysłem oraz ich granicami. Tematem przewodnim tych Laboratoriów jest dziedzictwo polskiej i europejskiej awangardy. Głównym punktem odniesienia dla pracy laboratoryjnej będą koncepcje artystów awangardowych z krajów liderów i uczestników. Zespół ekspertów i artystów zastanowi się nad dziedzictwem artystów awangardowych i przeniesieniem ich koncepcji na grunt performatywny, choreograficzny i społeczny.

***

3 września godz. 19.30 Amfiteatr Sochaczew
Spektakl Hamlet.motion w reżyserii Dawida Żakowskiego
Produkcja: Teatr Sztuka Nowa i Sochaczewskie Centrum Kultury

Podjęliśmy wyzwanie, aby zrekonstruować obraz Hamleta naszych czasów, używając różnorodnych narzędzi i języków performatywnych. Nadajemy mu wielowymiarowość, rozszczepiając jego postać na osiem odrębnych, wyjątkowych osobowości aktorskich. Już sam tytuł spektaklu wskazuje, że w tej wersji skupimy się na ruchu i transformacji głównego bohatera – mówi reżyser Dawid Żakowski.

Spektakl ma formę spaceru performatywnego. Do udziału w nim twórcy chcą zaprosić również publiczność. Intensywne próby odbywały się w Sochaczewskim Centrum Kultury, gdzie powstał ten wyjątkowy spektakl, mający modułową formułę dramaturgiczną uzależnioną od miejsca w którym jest prezentowany. Pierwszy pokaz odbył się podczas 26. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, gdzie przestrzeń gmachu teatralnego została potraktowana jako teren rozgrywanego dramatu Hamleta. Widownia wędrowała wraz z aktorami po różnych zakątkach budynku, uczestnicząc w rozgrywanej akcji.

Tym razem chciałbym użyć w sposób nieoczywisty kubatury amfiteatru i spojrzeć na tę część Sochaczewa oczami Hamleta i towarzyszącej mu widowni – wyjaśnia Dawid Żakowski – Na pewno nie jest to klasyczna forma teatralna i mam nadzieję, że widownia sochaczewska równie empatycznie, jak to miało miejsce w Gdańsku, będzie uczestniczyć w podróży Hamleta.

W spektaklu wystąpią aktorzy z Teatru Młodych Twórców Maska SCK – Mateusz Nguyen, Maciek Feliga i Konrad Duplicki wraz z performerami współpracującymi z Teatrem Sztuka Nowa – Pawłem Mandziewskim, Antonim Kudelko, Markiem Bulą i Kamilem Adamusem. Muzykę do spektaklu stworzył Agim Dżelijlij. Nad całością produkcyjną czuwa zespół artystyczny Sztuki Nowej – Dawid Żakowski, Patrycja Babicka, Zofia Urszula Komasa, Daniela Komędera-Miśkiewicz i Iwa Ostrowska, którzy współpracowali razem m.in. przy produkcjach LAST: ostatni taniec Niżyńskiego i Przestrzenie KOBRO.

***

3 września godz. 21.00, Amfiteatr Sochaczew
Koncert Agima Dżeljilji aka A_GIM

A_GIM to jeden z najbardziej doświadczonych producentów i kompozytorów muzyki elektronicznej w Polsce. Muzyka nie ma dla niego granic. Tworząc grupę Őszibarack, od 2004 roku wydał cztery albumy długogrające, których powodzenie zaowocowało występami na wielu zagranicznych festiwalach (m.in. Eurosonic czy Europavox). Jako producent współpracował z zespołem Husky. Wraz z Igorem Pudło ze Skalpela i Jankiem Młynarskim współtworzył projekt Nervy, łącząc swoje fascynacje brzmieniem syntezatorów z żywym instrumentarium. Dziś kontynuuje działania pod tym szyldem w pojedynkę, wspierany przez sekcję dętą, z którą występował na żywo w kultowym berlińskim Berghain. Agim Dżeljilji chętnie wciela się w rolę remiksera, biorąc na warsztat m.in. kompozycje Noviki, Hey czy Baascha. Zdobywca platynowej płyty za remix kultowego utworu “Wszystko czego dziś chcę” stworzony do serialu Rojst. Jego najnowsza kompozycja to muzyka do Umarłego Miasta, stworzona w 2020 wraz z Dominikiem Strycharskim i Katarzyną Piszek aka Kasai do opery VR „Umarłe miasto”, której premiera odbędzie się na Festiwalu filmowym w Cannes 2023. I choć praca grupowa wychodzi mu wyjątkowo dobrze, o czym świadczy udział kompozytorski w składzie orkiestry Męskiego Grania, artysta występuje również solo. Ma na koncie trzy albumy studyjne wydane jako A_GIM: Votula, Dual i Runfunk.

***

Projekt jest realizowany przez Sochaczewskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Sztuka Nowa we współpracy z Urzędem Miasta Sochaczew, pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Piotra Osieckiego.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Sochaczew i przez Rządy Czech, Słowacji, Węgier, Polski w ramach Visegrad Grants ze środków International Visegrad Fund.

The Project is co-finansed by The Municipality of Sochaczew and by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

Więcej informacji: link

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close