Wersja do druku

Udostępnij

Sopocki Teatr Tańca zaprasza w dniach 15-16 grudnia (piątek-sobota) o godz. 19.00 do Teatru na Plaży w Sopocie (al. Mamuszki 2) na premierę spektaklu Lechistan Pany Arka w reżyserii i choreografii Joanny Czajkowskiej. Spektakl jest efektem wieloletniej obserwacji i przemyśleń autorki, dotyczących ojczyzny, tożsamości Polaków i patriotyzmu, a także efektem jej pracy badawczej zrealizowanej dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod tytułem „OJCOWIZNA. Między folkiem a teatrem tańca. Adaptacja polskiej tradycji tanecznej do teatru tańca”.

 

LECH – legendarny założyciel państwa polskiego, popularne imię męskie, które nosiło aż dwóch polskich prezydentów, klub piłkarski występujący w Ekstraklasie. Słowo Lah/Leh, obecnie pisane jako Lech jest utożsamiane z naszym państwem od starożytności. Starożytna nazwa grecka Polski to Lachia (kraj Panów). Nazwa Lechia pozostała do dziś aktualna w wielu krajach. Świetnym przykładem może być Turcja, gdzie Polska to Lehistan. Po persku i arabsku zaś Lahestan. Warto zauważyć, że słowo „stan” oznacza po persku po prostu „państwo”.

 

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Czajkowska
Współpraca choreograficzna i wykonanie: Jacek Krawczyk, Joanna Nadrowska, Kamila Maik, Kalina Porazińska, Joanna Czajkowska
Muzyka: Mariusz Noskowiak feat. Anna Patrini, Irek Wojtczak
Kostiumy: Alicja Gruca
Światła: Mateusz Gierc

Premiera: 15 i 16 grudnia 2017 (piątek i sobota), Teatr na Plaży

Bilety: 30 i 20 zł

Rezerwacje: rezerwacje.stt@gmail.com.

 

Scenariusz spektaklu jest efektem pracy badawczej Joanny Czajkowskiej zrealizowanej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017.

 

 MKiDN Stypendium (miniaturka)

 

 

 

Logo SIC! Dance Association Sopot (miniaturka)   Logo Sopot (miniaturka) Logo Sopocki Teatr Tańca białe tło (miniaturka)Teatr na Plaży czarne logo (miniaturka)

 

 

 

Drugi dzień prezentacji spektaklu  Lechistan Pany Arka odbędzie się w ramach wydarzenia Teatr na nowe czasy. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z artystami.

 

Teatr na nowe czasy Sopocki Teatr Tańca (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close