Wersja do druku

Udostępnij

Projekt Co pozostało z Rembrandta Rozdartego na Cztery Równe Części i Spuszczonego w Toalecie mówi o narracji, empatii i pamięci. Przestrzeń Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w dniach 15-17 września oraz 19-20 września (harmonogram dostępny pod opisem) stanie się tymczasowym laboratorium generującym i prezentującym zbiorowe wspomnienia. Grupa artystów podejmie się próby przeanalizowania strategii pamięci i tworzenia nowych kulturowych mitów w przestrzeni muzealnej.

 

Muzeum, rozumiane jako złożony proces przenikania się warstw – historycznych, instytucjonalnych i architektonicznych –  będzie opisywane na bieżąco podczas performansu. Widownia stanie się częścią opowieści o galerii – jako żywym organizmie.

 

Działanie przedstawiać będzie sekwencję zrekonstruowanych miejsc,  utrwalonych  zarówno w pamięci grupowej, jak i w pamięci pojedynczych osób.  Moment ich fizycznego odtworzenia odbywać się będzie na bieżąco, ze współudziałem widowni.  Niewidzialne przestrzenie architektoniczne zostaną zilustrowane dzięki wspólnej pamięci i narracji.

 

Co Pozostało przedstawia próbę rekonstrukcji zarówno wydarzeń odległych, jak i niedawnych oraz ich związku z teraźniejszością.

 

Projekt autorstwa: Simone Basani

Kuratorka:  Alice Ciresola

 

Godziny performansów Co Pozostało… w dniach 15-20 września 2017:

 

Piątek 15 września i sobota 16 września: 12.00 – 17.00

Niedziela 17 września: 12.00-15.00.

Wtorek 19 września i środa 20 września: 16.00-19.00.

 

Performerki uczestniczący w projekcie:

Dana Chmielewska
Joanna Czajkowska
Julianna Graczyk
Katarzyna Pastuszak
Agnieszka Sprawka

 

Simone Basani i Alice Ciresola są duetem artystyczno-kuratorskim przebywającym aktualnie w CSW Łaźnia w ramach długoterminowej rezydencji artystycznej. Ich działania można określić jako „usługi zbiorowe” oraz narzędzia edukacyjne dla lokalnych społeczności i instytucji kultury. W ramach ich aktualnej rezydencji pracują nad transkulturowymi i transhistorycznymi narracjami stworzonymi przez i dla mieszkańców Gdańska, balansującymi na granicy przestrzeni galeryjnej i publicznej.  

 

Rezydencja artystyczna Simone Basani i Alice Ciresola odbywa się ramach projektu Artecitya finansowanego z programu Kreatywnej Europy 2014-2020.

 

 

*** Tytuł Co Pozostaje czerpie z homonimicznego eseju o Rembrandcie autorstwa Jeana Geneta z 1967 roku.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close