Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 24-25 października Anna Steller i Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz zapraszają na premierę performansu Atman. To ich trzeci wspólny autorski projekt, będący jednocześnie zamknięciem tryptyku, w skład którego wchodzą: Dziewczęta z Zajęczego Wzgórza z 2008 roku i Strefa zagrożenia z 2012 roku. Premierowe pokazy odbędą się w Sopocie (24 października godz. 20.00, klubokawiarnia Dwie Zmiany ul. Boh. Monte Cassino 31) i w Gdańsku (25 października godz. 20.00, Klub Ziemia, ul. Grunwaldzka 76/78).

 

O spektaklu:

Tytułowy atman jest pojęciem zaczerpniętym z hinduizmu i oznacza duszę, która ulatuje z otworu w czaszce w czasie całopalenia zmarłego. Obrzęd ten pozwala przejść duszy z jednego stanu w kolejny. Owe przejścia, podczas których człowiek lub inna istota znajdują się w stanie „pomiędzy”, są odzierani z dotychczasowej tożsamości na rzecz nowej. Jest to punkt wyjścia do pracy nad performansem.

 

W Atmanie eksplorowane są tematy tożsamości, płci i relacji człowiek-natura-zwierzę. Artyści wchodzą w trans, by przeniknąć do głęboko skrywanych przeżyć i wspomnień. Obserwują i przesuwają granice pomiędzy byciem istotą ucywilizowaną, ukształtowaną przez nawyki kulturowe a instynktownym prabytem, niezdefiniowanym przynależnością do żadnej grupy społecznej.

 

Spektakl powstał dzięki Stypendium Kulturalnemu Prezydenta Miasta Gdańska i Stypendium Artystycznemu Miasta Sopot.

 

człowiek – natura – zwierzę

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close