Wersja do druku

Udostępnij

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza w dniach 26-30 grudnia 2015 roku na IX edycję trójmiejskiego festiwalu Metropolia Jest Okey. W tym roku Dzień Teatrów Tańca stał się Dniem Teatrów – obok spektakli Sopockiego Teatru Tańca i DzikiStyl Company, w programie znalazł się także spektakl Być jak Charlie Chaplin, przygotowany przez Fundację Pomysłodalnia. 28 grudnia 2015 roku, o godzinie 19.00 w Teatrze na Plaży w Sopocie (al. Mamuszki 2) odbędzie się pokaz trzech spektakli jednego wieczoru: 2 Twarze STT (chor. Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk); Radio Żelaza grupy Dzikistyl Company (chor. Patryk Gacki, Michał Łabuś, Wiola Fiuk, Natalia Madejczyk) oraz Być jak Charlie Chaplin Fundacji Pomysłodalnia.

 

Informacje o spektaklach:

 

2 Twarze

Impulsem do rozpoczęcia prac artystów Sopockiego Teatru Tańca nad spektaklem 2 TWARZE były idee Teatru Okrucieństwa Antonina Artauda, awangardowego twórcy i teoretyka teatralnego.

 

Radio Żelaza

Według współczesnej filozofii Ayn Rand, której prace stanowiły inspirację do powstania spektaklu Radio Żelaza, to co zdarzyło się między innymi w Rosji Sowieckiej, czeka także współczesny świat. Autorka złowróżbnych analogii obnaża intelektualne trendy w Stanach Zjednoczonych i ich ucieleśnienie w atmosferze buntu z lat 60. Są to te same anty-rozumowe trendy i anty-rozumowy bunt, co w latach 20. w Niemczech, i reakcją na nie jest jeszcze więcej anty-rozumowego szaleństwa, tym razem ze strony religijnych fundamentalistów.

 

Idei arystotelesowskich nikt już nie zna lub nie traktuje poważnie, postmodernizm w sztuce i postfilozofia w świecie intelektualnym przypieczętowała los Zachodu po wsze czasy. Jedynym świetlistym punktem są idee i prace Ayn Rand i jej spadkobierców.

 

Być jak Charlie Chaplin

Być jak Charlie Chaplin to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno temu. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął III miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu Dyktator. Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego. W spektaklu Być jak Charlie Chaplin Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni pokazuje pełen wachlarz swych umiejętności: tańczy, śpiewa, wzrusza, rozśmiesza i prowokuje do refleksji. Na scenie towarzyszy mu przy pianinie Artur Guza – muzyk, kompozytor i także aktor Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

Więcej

 

Wstęp na spektakle jest wolny, bezpłatne wejściówki należy odebrać w Nadbałtyckim Centrum Kultury i Teatrze na Plaży po 17 grudnia 2015 roku oraz przed spektaklem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close