Wersja do druku

Udostępnij

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, 28 kwietnia o godz. 20.35 Polski Teatr Tańca zaprasza na antenę TVP Kultura na swoją kolejną, po 45, premierę telewizyjną: spektakl Żniwa w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. Pokaz poprzedzi emisja reportażu z udziałem Iwony Pasińskiej, dyrektor Polskiego Teatru Tańca (godz. 20.20).

 


O spektaklu:

 

(…) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.
(…) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;
tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

  

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka – zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz Rokiem Polskim Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym oraz filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz Powrotu Odysa Stanisława Wyspiańskiego.

  

Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz aktor – wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug.

  

premiera: 21 stycznia 2017, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu 

dramaturgia i reżyseria: Igor Gorzkowski 

muzyka: Eugeniusz Rudnik i Adam Strug

choreografia: Iwona Pasińska oraz artyści Polskiego Teatru Tańca 

kostiumy: Adriana Cygankiewicz 

realizacja świateł: Przemysław Gapczyński, Mariusz Porada 

projekt dźwięku: Michał Garstecki (Free Flay Music) 

asystent spektaklu: Katarzyna Rzetelska 

projekt plakatu: Piotr Zdanowicz 

czas trwania: 60 min 

 

 *** 

 

O przedstawieniu pisała dla nas Anna Koczorowska w tekście Czas urodzaju? 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close